Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Temsilcisi Jiang Duan, Çin’in Avustralya’daki insan haklarına yönelik ciddi ihlallerden büyük kaygı duyduğunu söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin 47’inci toplantısında Avustralya’daki insan hakları durumuna ilişkin rapor incelendi. Çin, Rusya ve Suriye ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden temsilciler, Avustralya’daki insan hakları ihlallerinden endişe duyduklarını belirtti.

Çin’in BM Cenevre Temsilcisi Jiang Duan toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Avustralyalı askerler, yurt dışındaki askeri operasyonlarda masum sivilleri öldürerek, ciddi bir savaş suçu işlediler ama hâlâ serbestler. Avustralya tarafından üçüncü ülkelerde kurulan off-shore gözaltı merkezlerinde, çok sayıda göçmen, mülteci ve sığınmacı uzun süreli ve hatta süresiz olarak tutuluyor ve bu kişilerin temel insan hakları ihlal ediliyor. Avustralya içinde ise, Afrika ve Asya kökenli azınlıklar ile Müslümanların ve yerlilerin maruz kaldığı sistematik ayrımcılık ve nefret suçları son derece ciddi durumda. Fakat, Avustralya sürekli sahte haberler yayarak, insan hakları bahanesiyle diğer ülkelerin iç işlerine müdahale ediyor. Çin, Avustralya’ya, ülkedeki insan haklarına ilişkin raporun incelenmesi fırsatıyla, insan hakları meselesine doğru yaklaşarak meseleyi etraflıca değerlendirme ve insan haklarına yönelik ihlal girişimlerini derhal durdurarak, insan haklarını koruyacak somut adımlar atma çağrısında bulunuyor.”