Çin Ticaret Bakanlığı, Çin ile ASEAN arasında diyalog ilişkisi kurulmasından bu yana geçen 30 senede ikili ekonomik ve ticari iş birliğinin sürekli derinleştiğini açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Shu Yuting bugün düzenlenen basın toplantısında, “Yeni aşamada ASEAN’la beraber iki tarafın liderleri arasında ekonomi ve ticaret alanında varılan önemli fikir birliklerini kapsamlı şekilde hayata geçirerek, Çin-ASEAN serbest ticaret bölgesi inşasının seviyesini yükselteceğiz. Çin ve ASEAN, el ele vererek kapsayıcı, modern, kapsamlı ve karşılıklı yarara dayalı ikili ekonomik ve ticari ilişkiler oluşturarak, daha sıkı bir Çin-ASEAN kader ortaklığı inşa edecek.” diye konuştu.

Toplantıda açıklanan verilere göre, Çin-ASEAN ticaret hacmi, 1991 yılında 8 milyar dolar iken, aradan geçen 30 senede 80 kattan daha fazla artarak, 2020 yılı itibarıyla 684 milyar 600 milyon dolara çıktı. Çin, 2009 yılından itibaren ASEAN’ın en büyük ticaret ortağı konumunda. ASEAN ise geçen sene Çin’in en büyük ticaret ortağı haline geldi.

Çin ile ASEAN arasındaki ticaret hacmi, yılın ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artarak, 703 milyar 300 milyon dolara ulaştı.

Diğer yandan, mevcut durum itibarıyla Çin ile ASEAN arasında gerçekleştirilen iki taraflı yatırımların hacmi de 300 milyar doları buldu.