Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ASEAN ülkelerinden Myanmar’da tansiyonun düşürülmesi konusundaki beklentilerini dile getirdi.

Wang Yi, Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai ve Brunei Dışişleri Bakanı Dato Erywan Yusof ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaparak, Myanmar’daki durum hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Yakında düzenlenecek ASEAN liderler zirvesinin Myanmar’daki gerginliğin azaltılması bakımından çok önemli olduğunun altını çizen Wang, söz konusu toplantının 3 konuda fayda sağlayacağına dikkat çekti. Birincisi, Myanmar’daki ilgili tarafların siyasi anlamda uzlaşması, ikincisi ASEAN ülkelerinin yapıcı rolünün ortaya koyulması ve üçüncüsü de dış güçlerin Myanmar krizine karışmasının engellenmesi.

Zirvenin Myanmar’daki gerginliğin azaltılmasına yardımcı olmasını ve Tayland ve Brunei dâhil ASEAN ülkelerinin söz konu hedefin gerçekleştirilmesi yönünde çaba göstermelerini beklediklerini belirten Wang, Çin’in de kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceğini sözlerine ekledi.