Çin’in Ankara Büyükelçiliği, Çin ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50’inci yıl dönümü dolayısıyla dün bir çevrim içi resepsiyon düzenledi.

Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin resepsiyonda yaptığı konuşmada, geçen 50 yıl içinde Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin olağanüstü bir süreçten geçtiğine işaret ederek, son yıllarda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rehberliği altında çeşitli alanlarda önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

Çin-Türkiye stratejik iş birliğinin özünün sürekli zenginleştirildiğine işaret eden Büyükelçi Liu, iki ülke arasında karşılıklı stratejik güvenin günden güne sağlamlaştırıldığını söyledi.

Büyükelçi Liu Shaobin, “Çin tarafı Türkiye tarafıyla el ele vererek iki ülkenin devlet başkanlarının önemli görüş birliklerini etkin şekilde yerine getirmeye, birbirinin temel çıkarlarını ilgilendiren konularda karşılıklı anlayış ve destek göstermeye ve 50’inci yıl dönümünden doğan fırsatlardan faydalanarak stratejik iş birliğini yeni düzeye taşımaya hazırdır. ”diye konuştu.

TBMM Türkiye Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Arslan, parlamenter diplomasinin Çin-Türkiye ilişkilerinin önemli bir parçasını teşkil ettiğine dikkat çekerek, “Parlamentolarımız arasında tesis ettiğimiz diyaloğun ülkelerimiz arasında karşılıklı faydaya dayanan ilişkilere katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Ahmet Arslan, günümüzde küresel durumun karmaşık ve değişken olduğuna ve risklerle meydan okumaların sürekli arttığına dikkat çekerek, Türkiye’nin Çin ile içten ve yapıcı diyalog kurarak ikili ilişkileri sürekli geliştirmeye, iki ülkeye ve iki ülkenin halklarına yarar getirmeye, böylece dünya refahına da katkı sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.