Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Afganistan’ın ulusal egemenliği ve ülke içindeki çeşitli grupların iradesine tam saygı temelinde Afgan Talibanı ve diğer taraflarla teması sürdürdüklerini ve Afgan sorununun siyasi çözümü için yapıcı rol oynadıklarını söyledi.

Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin’in Afganistan’ın barışı ve uzlaşmayı ilerletme konusunda oynadığı rolle ilgili bir soruyu cevapladı. Hua Chunying, Çin’in Afganistan’ın en büyük komşusu olduğunu ve Afganistan’ın içişlerine müdahale etmeme ilkesine bağlı kalarak tüm Afgan halkına yönelik dostane bir politika izlediğini belirtti.

Hua Chunying, son aylarda Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Çin+Beş Orta Asya Ülkesi Dışişleri Bakanları’nın ikinci görüşmesine, 4’üncü Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Diyaloğu’na başkanlık ettiğini ve Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ)-Afganistan İrtibat Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldığını ve Rusya, Pakistan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Orta Asya ülkeleri, Avrupa Birliği (AB), İran ve Türkiye gibi taraflarla yakın temasta bulunduğunu hatırlattı.

Hua Chunying, 28 Temmuz’da Wang Yi’nin Tianjin kentinde Afgan Talibanı’nın siyasi lideri Abdul Ghani Baradar’la yaptığı görüşmede Afgan Talibanı’nın devletin ve milletin çıkarlarını öne koyması, barış görüşmesinin bayrağını yüksek tutması, barış hedefi belirlemesi, olumlu bir imaj oluşturması ve açık ve kapsayıcı bir politika izlemesini ümit ettiklerini ifade etti.

Hua Chunying, tüm grupların “Afgan halkının öncülüğünde” ilkesini yerine getirmesi ve Afganistan’ın kendi ulusal yapısına uygun, geniş ve kapsayıcı bir siyasi yapı oluşturması gerektiğine dikkat çekti.

Çin’in Afganistan Özel Temsilcisi Yue Xiaoyong’un son günlerde Afganistan, Rusya, Türkiye, Özbekistan, Tacikistan ve İran gibi ülkelerde yoğun ziyaret ve arabuluculuk yaptığını dile getiren Hua Chunying, Afganistan durumundaki son büyük değişikliklerin ardından Çin’in tüm taraflarla iletişimi sürdürmeye devam ettiğini belirtti.

Hua Chunying, Wang Yi’nin ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’le ayrı telefon görüşmesi yaptığını ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından düzenlenen Afganistan konusunda acil toplantıya katıldıklarını kaydetti.

Hua Chunying, Afgan Talibanı’nın ılımlı ve ihtiyatlı bir din politikası izlemesi, tüm taraflarla birlikte açık ve kapsayıcı bir siyasi yapı oluşturması, barışçıl ve dostane bir dış politika uygulaması ve özellikle komşu ülkelerle dostane bir şekilde bir arada yaşaması çağrısında bulunduklarına işaret etti.

Hua Chunying, Afganistan’ın yeni rejiminin çeşitli uluslararası terör güçleriyle arasında net bir çizgi çizmesi, Doğu Türkistan İslami Hareketi dahil olmak üzere terör gruplarına engel olması ve Afganistan’ın tekrar aşırıcı grupların toplanma yeri haline gelmesini önlemesini istediklerini ifade etti.