Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, Afganistan’daki durumda büyük değişiklikler yaşandığına işaret ederek, Afgan halkının isteğine ve tercihine saygı gösterdiklerini belirtti.

Geng Shuang dün, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Afganistan sorununa ilişkin acil düzenlenen oturumda Çin’in Afganistan’daki son durum hakkındaki tutumunu açıkladı.

Şu an en ivedi görevin, bir an önce barış, istikrar ve düzen tesis edilmesi, can kaybı yaşanmasının önüne geçilmesi ve çok sayıda mülteci ortaya çıkmasının en büyük derecede önlenmesi olduğunu vurgulayan Geng, “Afganistan’daki diplomatik kuruluşların ve diplomatların hakları ihlal edilemez. Afganistan’daki yabancı vatandaşların güvenliğine ve çıkarlarına saygı gösterilerek güvence sağlanmalı. Afganistan’daki bütün taraflar, halkın can ve mal güvenliğinin korunmasının yanı sıra, yabancı vatandaşların güvende olmasını ve düzenli şekilde tahliye edilmesini güvence altına almalı.” dedi.

Çin’in daima Afganistan’daki sorunun yalnızca siyasi çözümle giderileceği kanaatinde olduğuna dikkat çeken Geng, Taliban’ın Afganistan’daki siyasi partiler ve etnik gruplarla kalıcı barışın gerçekleşmesi için temel atmasını temenni ettiklerini söyledi.

Afganistan’ın asla tekrar terör yuvası olmaması gerektiğini dile getiren Geng, Taliban’ın sözünü tutarak, her türlü terör örgütüyle bağını tamamen kesmesini beklediklerini kaydetti. Geng ayrıca, “Bütün ülkeler, uluslararası yasalara ve Güvenlik Konseyi’nin kararlarına göre, iş birliği yoluyla terörün her türlüsüyle mücadele ederek, IŞİD, El-Kaide ve Doğu Türkistan İslami Hareketi gibi terör örgütlerinin kaostan faydalanarak güçlerini pekiştirmesini kararlılıkla engellemeli.” dedi.

Geng, “Şu an Afganistan’daki insani durum son derece ciddi. İnsani yardım ve salgın kontrolü büyük baskılarla karşı karşıya. Uluslararası toplum, Afganistan’a ve yerlerinden edilen çok sayıda Afgan vatandaşını kabul eden komşularına insani yardım sağlamalı. İlgili taraflar, uluslararası insani yardım kuruluşlarının çalışmalarının engelsiz şekilde yürütülmesini güvence altına almalı. Uluslararası toplum ise, Afganistan ve komşu ülkelerine salgın kontrolü konusunda yardım etmeyi sürdürmeli.” ifadelerini kullandı.

Afganistan’da şu an yaşanan kaosun yabancı askeri birliklerin alelacele çekilmesiyle doğrudan ilişkili olduğuna işaret eden Geng, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İlgili ülkeler, Afganistan’daki barış, uzlaşı ve yeniden yapılanma çalışmalarına destek taahhütlerini yerine getirerek, Afganistan sorununda yapıcı rol oynamalı; Afganların önderliğine ve Afganistan’ın komşu ülkelerinin gösterdiği çabalara saygı gösterme temelinde, siyaset, güvenlik, kalkınma, insani yardım, uyuşturucuyla mücadele gibi alanlarda Afganistan’a destek sağlamaya devam etmeli.”

Afganistan’daki BM Yardım Misyonu’nun (UNAMA) uzun zamandan beri Afganistan’daki barışçıl yeniden yapılanmaya destek verme meselesinde önemli rol oynadığını ifade eden Geng, “BM Genel Sekreteri’nin UNAMA personelinin güvenliği için gerekli düzenlemeleri yapmasını ve gelecekte BM’nin Afganistan’da bulunması hakkında Güvenlik Konseyi’ne uygulanabilir teklifler sunmasını bekliyoruz.” diye konuştu.