Hindistan’ın yerel imalata öncelik vermesine ve Çin ile arasındaki sınır çatışmalarını kışkırtmasına rağmen, Çin geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) geride bırakarak Hindistan’ın en büyük ticaret ortağı oldu. Bunun yanı sıra Çin Hindistan’ın en büyük ticaret açığı kaynağı durumunda.

Hindistan Ticaret Bakanlığından dün açıklanan verilere göre, 2020’de Çin ve Hindistan arasındaki ikili ticaret hacmi 77,7 milyar ABD Doları’na ulaştı. Bu rakamın 2019’daki 85,5 milyar ABD Doları’nın altında olmasına rağmen, ABD’nin yerini aldı. Geçen yıl salgın nedeniyle ABD ile Hindistan arasındaki ikili ticaret hacmi 2019’daki 87,9 milyar ABD Dolardan 75,9 milyar ABD Dolarına düştü.

Geçen yıl haziran ayında Hindistan kasıtlı olarak Çin ile Hindistan arasındaki sınır çatışmalarını kışkırttı. Hindistan’da Çin karşıtı duygular artarken, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ülkesinde Çin’in ekonomik etkisini sınırlamayı amaçlayan bir dizi politika uyguladı.

Çin, ABD’nin yerini alarak Hindistan’ın en büyük ticaret ortağı oldu_fororder_VCG111307318450

Bloomberg’de yer alan habere göre, Modi’nin yüzlerce Çin uygulamasını yasaklamasına ve Çinli şirketlerin yatırımının onayını yavaşlatmasına rağmen, Hindistan Çin yapımı olan ağır makineler, telekomünikasyon ekipmanları ve beyaz eşyalara daha fazla bağımlı oldu. 2020’de Hindistan’ın Çin’le arasındaki ikili ticaret açığı 40 milyar ABD Dolarına yaklaştı ve Çin, Hindistan’ın en büyük ticaret açığı kaynağı haline geldi.

Verilere göre, Hindistan’ın Çin’den yaptığı toplam ithalat hacmi 58,7 milyar ABD Doları oldu ve bu sayı Hindistan’ın ikinci ve üçüncü en büyük ticaret ortakları olan ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) yaptığı ithalat hacminden fazlaydı. Hindistan’ın Çin’den yaptığı ağır makine ithalat hacmi Çin’den yaptığı toplam ithalat hacminin yüzde 51’ini oluşturdu.

Öte yandan Çin-Hindistan ilişkileri son günlerde olumlu sinyaller veriyor. Reuters’te yer alan haberlere göre, Hindistan Great Wall Motor ve SAIC Motor’den gelen yatırım teklifinin de içinde yer aldığı Çin’den 45 yatırımı onaylayabilir.