Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Taiwan makamlarını sözde Demokrasi Zirvesi’ne davet etmesinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı’nın kısa süre önce sözde Demokrasi Zirvesi’ne davet edilenlerin isimlerini açıklamasına ve davetliler arasında Taiwan makamlarının yer almasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Zhao, “Dünyada tek bir Çin vardır ve Çin Halk Cumhuriyeti Çin’i temsil eden tek meşru hükümettir. Taiwan da Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Tek Çin ilkesi ise geniş kabul gören bir uluslararası ilişki normudur.

Taiwan’ın uluslararası hukukta Çin’in bir parçası olmak dışında hiçbir statüsü bulunmadığına dikkat çeken Zhao, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD’ne Tek Çin ilkesine ve Çin ile ABD arasında imzalanan üç ortak bildiriye ciddiyetle uyma ve Taiwan’ın bağımsızlığını hedefleyen güçlere sahne sağlamayı durdurma çağrısında bulunuyoruz.”

Söz konusu etkinliğe de değinen Sözcü, Çin’in demokrasinin bütün insanlığın ortak bir değeri olduğunu ve bir avuç ülkeye has bir şey olmadığını defalarca açıkladığını söyledi.

Zhao ayrıca, “ABD’nin demokrasi kılıfıyla blok siyaseti uygulama ve cepheler arasında zıtlaşma yaratma girişimleri, Soğuk Savaş düşüncesini yansıtmaktadır ve uluslararası toplumun vizyon sahibi mensuplarının da şüphelerine ve tepkilerine yol açmaktadır.” dedi.