Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) sözde “Demokrasi Zirvesi”nin sadece demokrasiyi manipüle eden ve bozan bir hadise olarak tarihe yazılacağını kaydetti.

Macaristan hükümeti Avrupa Birliği’nin (AB) “demokrasi zirvesinde liderlerin ortak tutumuna” ilişkin belgesini veto etti. Macaristan başkanlık ofisinin açıklamasında Macaristan’da ABD’deki gibi ciddi demokrasi sorunlarının yaşanmadığı ve Macaristan’daki demokrasi durumunun değerlendirilmesi için başkasının cevap kağıdına ihtiyaç duyulmadığı belirtildi.

Sözcü Wang, Macaristan’ın bu davranışının ABD’nin demokrasi bayrağı altında başka ülkeyi bölme ve çatışmayı kışkırtma girişiminin diğer ülkelerin gönlünü kazanmadığını bir kez daha gösterdiğini vurguladı.

Sözcü, “Rusya Devlet Başkanı’nın Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, kısa süre önce ABD’nin demokrasi kavramını özelleştirmede ısrar ederek sözde demokrasi zirvesi yoluyla yeni bir sınır çizgisi oluşturmasının dünya trendine aykırı olduğunu kaydetti” ifadesini hatırlattı.

ABD’nin kendisini demokrasi ve insan haklarının savunucusu olduğunu iddia ederek karanlık geçmişi ve mevcut ikiyüzlülüğü örtbas ettiğine işaret eden sözcü Wang, ABD’nin dünyadaki diğer ülkelerin demokrasisini değerlendirmeye ilişkin ahlaki otoriteye sahip olmadığını vurguladı.

Sözcü, “Egypt Today ve Middle East Times gibi Orta Doğu medyasında ABD’nin sözde demokrasi zirvesinin seçici olduğuna ve Amerikan değerlerine göre yürütülen, yalnızca bölünme ve muhalefeti kışkırtacak bir siyasi inceleme olduğuna yer verildi” diye hatırlattı.

ABD’nin kendi standardına göre dünya ülkelerinin yarısını sözde demokratik olmayan ülkeler listesine aldığına dikkat çeken sözcü, ABD’nin ayrıca demokrasi bayrağı altında Afganistan, Irak, Libya ve Suriye gibi ülkelere askeri müdahale yaparak yüz binlerce sivilin hayatını kaybetmesi ve 10 milyonlarca kişinin evsiz kalmasına yol açtığını dile getirdi.