Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yönetiminin Basın Sözcüsü Xu Guixiang, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Xinjiang’da insan haklarını korumak bahanesiyle Beijing Olimpiyat Oyunları’na katılmamasının bir siyasi oyun olduğunu ve ABD’nin bu oyunu kaybedeceğini belirtti.

Xu bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, şu an Xinjiang bölgesinde istikrarın korunduğunu, ekonominin geliştiğini ve halkın yaşam seviyesinin yükseltildiğini söyledi.

Xinjiang halkının daha önce görülmemiş düzeyde mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirdiğini dile getiren Xu, bölgedeki vatandaşların siyaset, ekonomi, kültür, eğitim ve dini özgürlük haklarının korunduğunu ifade etti.

Xu, “Washington, kendi vatandaşlarının mutluluğunu artırmaya ve insan haklarını korumaya odaklanmalı. ABD, Xinjiang’a ilişkin siyasi oyunlarını sürdürürse kesinlikle kaybeden taraf olacak.” diye konuştu.

Xu, bazı yabancıların son günlerde sosyal medyada paylaştığı, Xinjiang konusundaki tarafsız yorumlar hakkında da açıklama yaptı.

Xu, “Aslında uluslararası toplum Xinjiang’daki insan hakları durumunu biliyor. Birkaç yabancı şahıs Xinjiang hakkında tarafsız yorumlarda bulundu. Meselâ, Lightfoot isimli bir İngiliz blogcu, ‘yabancı medyanın Xinjiang yalanları” başlıklı videolar yayımladı. Çin’de uzun süredir yaşayan tanınmış Yahudi blogcu Raz Galor yayımladığı videolarda kendisinin Xinjiang algısını anlattı. Tarafsız ve adil girişimlerde bulunan söz konusu yabancı internet kullanıcılarına saygılarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.