Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarzı demokrasinin” çoktan çürüdüğünü belirtti.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Harvard Kennedy School tarafından Amerikan gençlerinin demokrasi algısına ilişkin yapılan anketin sonuçlarını değerlendirdi.

Sözcü Zhao, “Söz konusu anketin sonuçları, ABD tarzı demokrasinin çoktan çürüdüğünü kanıtladı. Nitekim, ünlü Amerikan film yönetmeni Oliver Stone daha önce basına verdiği demeçte, ABD’nin bir başkanı seçmek için 14 milyar dolar harcama yapması gerektiğini belirmiş ve ‘Bu nasıl bir demokrasi’ diye sormuştu. Stone’nin görüşü çok doğru. ABD tarzı demokrasi bir nevi ‘maddiyatçı demokrasidir’, değil mi?” diye konuştu.

Çinli Sözcü Zhao Lijian, “ABD tarzı demokrasi yurtiçinde halkı kandıran bir siyasi oyun, yurtdışında ise hegemonyayı yaymak için bir araç. ABD Kongresi’nin işgali, ABD tarzı demokrasi efsanesini yıktı. ABD ordusunun Afganistan’dan apar topar çekilmesi ise, ABD tarzı demokrasinin diğer ülkelere zorla dayatılmasının çıkmaz bir yol olduğunu bir kez daha kanıtladı.” diye konuştu.

Harvard Kennedy School önceki gün, toplumun 18-29 arası yaş bireylerine yönelik anketin sonuçlarını açıkladı. Anketin sonuçlarına göre, ABD’de genç nüfusun yüzde 52’si, ülke demokrasisinin artık başarısızlığa uğradığı veya zor durumda olduğu görüşünde. Genç nüfusun sadece yüzde 7’si, ABD’nin sağlıklı bir demokrasiye sahip olduğunu düşünüyor.

Harvard Kennedy School’un ankete ilişkin değerlendirmesinde, bu sonuçların ABD yönetimine demokrasi açısından bir uyarı anlamına geldiğinin altı çizildi.