Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD),can güvenliğine önem vererek bilime saygı gösterip, Covid-19 salgınının kökeninin aydınlatılması bahanesiyle salgınla mücadele başarısızlığını diğer ülkelere mâl etmemesi, salgının kökeninin bilimsel yollardan aydınlatılması çalışmalarına ve salgınla mücadelede küresel iş birliğine katılması gerektiğini açıkladı.

ABD tarafı kısa süre önce salgının kökeni hakkında soruşturma raporunu yayımladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulundu.

Wang Wenbin, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu ve Çin Devlet Sağlık Komitesi Başkan Yardımcısı Zen Yixin basına demeç vererek Çin tarafının tutumlarını anlattı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, “ABD’nin istihbarat kuruluşlarının yayımladığı adı geçen rapor, baştan sona bilime aykırı eden bir siyasi belgedir. ABD bu raporu hazırlamakla, salgının kökeninin aydınlatılması bahanesiyle salgınla mücadele başarısızlık sorumluluğunu diğer ülkelere dayatmayı hedefliyor. Yalanlarla ve sahte bilgilerle dolu bu rapor, Çin’i karalamaya kalkışıyor. ABD, tarihte Irak’ta kitle imha silahları iddiası hakkında yaptığı gibi, bu kez yine de küresel kamuoyunu yanlış yöne yönlendirmeye ve dünya halkını kandırmaya çalışıyor.” diye konuştu.

Wang Wenbin, “Salgının meydana gelmesinden bu yana geçen süre içinde, ABD tarafı salgının en ciddi şekilde yayıldığı dönemde Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) çekildi. Dünya ülkelerinin aşıya en çok ihtiyaç duyduğu dönemde, aşı ihracatını engelledi. Çin ve DSÖ’nin salgının kökeni hakkında birinci etaptaki araştırmayı başarıyla tamamladığı bir dönemde, ABD salgının laboratuvardan sızması iddiasını kışkırtmaya çalıştı. ABD’nin tüm bu girişimleri, kendi ülkesinde salgınla mücadelede başarısızlığına yol açarken, ABD halkının ciddi boyutta can kaybına neden oldu. Özellikle salgının kökeni hakkında küresel araştırma iş birliğini ciddi şekilde zehirledi. ABD günümüzde küresel salgınla mücadelenin en büyük sabotaj ve engel unsuru oldu.” ifadelerini kullandı.