Afganistan konulu Çin-ABD-Rusya-Pakistan Dörtlü Toplantısı dün Doha’da düzenlendi.

Dört ülkeden temsilciler Afganistan’daki mevcut durumu ele alarak, Afgan barış görüşmelerine katılan tarafların savaşı durdurması ve temel konularda anlaşmaya varması çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Afganistan Özel Temsilcisi Yue Xiaoyong, ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Rusya’nın Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov ve Pakistan’ın Afganistan Özel Temsilcisi Muhammed Sadık toplantıda hazır bulundu.

Dört tarafın temsilcileri, Afganistan’da kalıcı bir barışa ulaşmanın tek doğru yolunun müzakereyle siyasi bir çözüme varılması olduğu ve Afganistan’ın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına saygı gösterilmesi gerektiği görüşünde.

Yue Xiaoyong, barış görüşmelerinde “Afgan liderliğinde, Afganların sahip olduğu” ilkesinin uygulanması ve barış görüşmelerinin her iki tarafının en kısa sürede Afgan sorunu için etkili bir siyasi çözüm bulması ve geniş ve kapsayıcı bir düzenlemeye ulaşması gerektiğini ifade etti.

Uluslararası toplumda herkesin savaşın daha da kötüye gitmesini ve iç savaşa sürüklenmesini istemediği konusunda bir fikir birliğinin bulunduğunu dile getiren Yue Xiaoyong, askeri çatışmalar ve savaşlar yolunun çözüm seçeneği olmadığını ve barışçıl müzakereler ve siyasi çözümlerin uluslararası toplumun ortak görüşü olduğunu vurguladı.

Toplantıda dört tarafın temsilcileri ayrıca Afgan hükümeti ve Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ve Taliban temsilcisi Mullah Abdul Ghani Baradar ile görüşme yaptı.

Yue Xiaoyong, bir yandan Afganistan’daki durumun krizde olduğunu ve diğer yandan Afgan halkının kendi sorunlarını kendi başına çözme fırsatına sahip olduğunu kaydetti.

Yue Xiaoyong, şiddet ve savaşın durdurulması ve gelecekte Afganistan’da barış ve uzlaşmanın gerçekleştirilmesi ve tüm Afganları birleştiren kaplayıcı bir hükümetin kurulması gerektiğine dikkat çekti.

Çin’in rolüne de değinen Yue Xiaoyong, uluslararası toplumun Çin’in rolüne giderek daha fazla önem verdiğini ve Çin’in bu süreçleri yürütmek için daha fazla etki bırakmasını istediğini hatırlattı.

Yue Xiaoyong, Afganistan’ın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını ifade etti.