Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) eşitlik, karşılıklı saygı ve karşılıklı yarar ilkesine dayalı iklim değişikliği iş birliği önündeki engelleri kaldırması gerektiğini belirtti.

ABD’nin İklim Özel Elçisi John Kerry, iklim sorunun jeopolitik bir silah olmadığını belirterek Çin’in daha fazla çaba harcaması gerektiğini savundu.

Bugün düzenlenen günlük basın toplantısında Çinli Sözcü Wang Wenbin, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Wang, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nde belirlenen ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar ve göreceli kabiliyetler ilkesine ve Paris Anlaşmasının “ulusal olarak belirlenmiş katkılar” kuralına göre tarafların emisyon azaltma hedefleri ve eylemleri belirleme hakkına sahip olduğunu belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in öne sürdüğü, Çin’in 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını zirveye çıkarma ve 2060 yılına kadar karbon nötrlüğünü sağlama hedeflerini hatırlatan Wang, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olan Çin’in en yüksek karbon emisyonu hedeflerini tarihteki en kısa sürede tamamlayacağını vurguladı.

Wang, ABD tarafının da kendi yasal sorumluluklarını üstlenerek gelişmekte olan ülkelerle iklim değişikliği konusunda anlamlı işbirliklerini pekiştirmesi gerektiğini ifade etti.

Wang, ABD’nin Çin’i ve ikili ilişkileri objektif ve rasyonel bir şekilde ele almasını, eşitlik, karşılıklı saygı ve kazan-kazan ilkesi temelinde, iklim değişikliği gibi alanlarda sonuçlar elde etmek için iki ülke arasındaki koordinasyonu ve iş birliğini teşvik etmesi çağrısında bulundu.