Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD), Çinli şirketlere mesnetsiz baskılarına son verip adil, açık ve eşit bir iş ortamı sağlama çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Başkent Beijing’de düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Zhao Lijian, Federal İletişim Komisyonu’nun ( FCC ) Huawei ve ZTE dâhil beş Çinli şirketi “ulusal güvenliğe tehdit” ilan etmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Washington’un eylemlerinin mesnetsiz olduğuna işaret eden Zhao, ABD tarafının kendi teknolojik hegemonyasını sürdürmek için devlet gücünü kötüye kullanıp ulusal güvenlik bahanesiyle Çinli ileri teknoloji şirketlerine baskı uyguladığını belirterek, bunların her zaman savundukları piyasa ekonomisi ilkelerine tamamen aykırı olup ABD’nin adil rekabet konusundaki ikiyüzlülüğünü ortaya koyduğunu vurguladı.

Zhao Lijian, ABD’nin ileri teknoloji avantajlarından faydalanarak arka kapıdan erişim gibi yöntemlerle, müttefikleri dâhil pek çok ülkeyi gizlice dinlediğine dikkat çekerek, ABD’nin söz konusu eylemlerinin diğer ülkelerin güvenliğine büyük tehdit oluşturduğunu söyledi.

Zhao, ABD’nin eylemlerini iyi düşünmesi ve Çinli şirketlere mesnetsiz baskılarını durdurup adil, açık ve ayrımcı olmayan bir iş ortamı sunması gerektiğini dile getirdi.