Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün “Çin’in Birleşmiş Milletler’deki Rolü” konulu bir toplantıda konuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığının bugünkü basın toplantısında, Wang’ın video konferans yöntemiyle katıldığı toplantıdaki açıklamaları ile Çin’in BM’nin çalışmalarındaki rolü değerlendirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin’in Birleşmiş Milletler’deki (BM) meşru koltuğunu yeniden kazanmasından bu yana geçen 50 yıllık süreçte, merkezinde BM’nin bulunduğu uluslararası düzeni koruduğunu, BM Şartı temelindeki uluslararası kuralları izlediğini ve BM’nin uluslararası işlerdeki merkezi rolüne saygı gösterdiğini söyledi.

Sözcü, “Çin, 29 barış koruma harekâtına 50 binden fazla askerle katılarak, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri arasında bu harekâtlara en çok asker gönderen ülke oldu. BM’nin sürdürülebilir kalkınma gündemini destekleyen Çin, bu kapsamdaki yoksulluğu azaltma hedefine 10 yıl erken ulaştı. Yoksulluktan kurtarılan nüfus, dünya toplamının yüzde 70’ini oluşturdu. Covid-19 salgını karşısında Çin tarihindeki en büyük çaplı acil insani hareket başlatıldı. Çin, Covid-19 aşısını küresel kamu ürünü olarak sağlıyor.” diye konuştu.

Sözcü, Çin’in insanlık için kader ortaklığının inşa edilmesi gayesiyle BM’yi desteklemeye devam edeceğini kaydetti.