Çin’in, 2033’te Mars’a ilk insanlı misyonu başlatmayı ve sonraki misyonlarda da kızıl gezegende bir üs inşa etmeyi planladığı bildirildi.

Çin Fırlatma Aracı Teknolojisi Akademisi (CALT) Başkanı Wang Xiaojun, söz konusu planı, 14-17 Haziran tarihleri arasında St. Petersburg’da düzenlenen Küresel Uzay Keşfi Konferansı’nda video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada açıkladı.

Wang, ülkenin gelecekteki Mars keşfi için üç aşamalı bir yol haritasının belirlendiğini vurguladı.

Birinci adım olan teknoloji hazırlığı aşamasında Çin, Mars’tan numuneler getirme, üs inşası için olası sahaları araştırma ve sahadaki kaynakları kullanmak için bir sistem oluşturma gibi misyonları gerçekleştirmek amacıyla Mars’a robotlar gönderecek.

Wang, ikinci adımda, mürettebatlı görevlerin başlatılacağını ve bir Mars üssü inşa edileceğini dile getirdi. Wang’ın aktardığı bilgilere göre, Mars’a mürettebatlı fırlatmalar 2033, 2035, 2037, 2041 yılları ve sonrası için planlanıyor.

Wang, planın üçüncü adımında da, Dünya ile Mars arasında faaliyet gösterecek uzay aracı filoları oluşturulmasının ve kızıl gezegenin büyük ölçekli kalkınmasının gerçekleştirilmesinin öngörüldüğüne işaret etti.