Çinli analistlere göre, Başkan Joe Biden’in Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na (CIA) liderlik etmesi için diplomat kökenli William Burns’u seçmesi, yönetimin casusluk faaliyetlerini dış politikanın hizmetinde görmek istediğini gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı’nın 33 yıllık emektarlarından olan Burns, hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat başkanların emrinde çalıştı. George W. Bush yönetiminde Rusya büyükelçisi ve Barack Obama başkanlığında dışişleri bakan yardımcısı olarak görev yaptı.

Burns, CIA’yı yönetmek için seçilen ilk diplomat kökenli isim. Arapça, Rusça ve Fransızca bilen Burns’ün tanınmış diplomatik başarıları çoğunlukla İran nükleer anlaşmasının gerçekleştirilmesi gibi Orta Doğu ve Rusya ile ilgili konularda elde edildi.

Hatıralarını yazdığı kitapta (The Back Channel: A Memoir of American Diplomacy and the Case for Renewal) Çinli yetkililerle yaptığı görüşmelerden de bahsediyor. Obama’nın görev süresi boyunca Rusya, Afganistan ve İran ile ilgili konuları tartışmak için birkaç kez Çin’e gitti.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nde ABD siyaseti uzmanı olan Lü Xiang, Çarşamba günü Global Times’a verdiği demeçte, CIA’nın ABD’li diplomatlarla her zaman yakın iş birliği içinde olduğunu ve CIA’nın Çin’e yönelik casusluk operasyonlarının hiç durmadığını söyledi. Lü, Biden, Çin’i en ciddi rakip olarak tanımladığından, CIA’nın Çin’e yönelik faaliyetlerinin devam edeceğini, hatta güçleneceğini, ancak Çin’in bu tip girişimlere tamamen hazırlıklı olduğunu belirtti.

Çin Renmin Üniversitesi’nde ABD çalışmaları konusunda uzman olan Diao Daming, kariyerli bir diplomatı CIA direktörü olarak atayan Biden’ın, diplomasi çalışmalarında casusluk operasyonlarına büyük önem vereceğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

CNN’deki habere göre Burns açılış konuşmasında “istihbaratın siyasi olmaması” gerektiğini vurgulayarak eski Başkan Donald Trump’ın yaklaşımından net bir ayrıma işaret etti.

Burns, Washington’da saygın bir uluslararası ilişkiler düşünce kuruluşu olan Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’nın başkanıdır.