Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi 4. Toplantısı bugün Beijing’de sona erdi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve diğer Çin liderleri, ÇHSDK’nin Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda düzenlenen kapanış oturumuna katıldı.

4 Mart’ta başlayan ÇHSDK 13. Ulusal Komitesi 4. Toplantısı’na Çin’in siyasi partileri ve sivil toplum örgütleri ile çeşitli etnik gruplardan ve toplumun çeşitli çevrelerinden 2 bin 100’den fazla üye katıldı.

Toplantı sırasında ÇHSDK Daimi Komitesi Çalışma Raporu ve gelecek çalışmalara ilişkin önerge ele alındı, ulusal ekonomik ve toplumsal kalkınmaya ilişkin 14. Beş Yıllık Plan ve 2035 Hedefleri’nin taslağı gibi belgeler ele alındı. Temsilciler, Çin’in en üst yetki organı olan Çin Ulusal Halk Meclisi’nin yıllık toplantısında da hazır bulundu.

Toplantıda ayrıca ÇHSDK’nin kararları ve ilgili raporlar onaylandı. ÇHSDK üyeleri, Çin Ulusal Halk Meclisi’nin, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin seçim sisteminin iyileştirilmesine ilişkin kararına desteklerini ifade etti.