Çin-ASEAN diyalog ilişkilerinin kuruluşunun 30. yıl dönümünü kutlamayı amaçlayan özel dışişleri bakanları toplantısı 7 Haziran’da Chongqing kentinde yapıldı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Çin-ASEAN ilişkileri koordinatörlüğünü üstlenen ülke olan Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro Locsin’in ortaklaşa başkanlık ettiği toplantıya ASEAN’ın diğer üye ülkelerinin dışişleri bakanları ve ASEAN Genel Sekreteri Lim Jock Hoi katıldı.

Son 30 yılda Çin ve ASEAN’ın en büyük ticaret ortakları, en anlamlı ve en dinamik stratejik ortaklar haline geldiğini vurgulayan Wang Yi, Çin ve ASEAN’ın önümüzdeki 30 yıla odaklanarak daha üst düzey bir stratejik ortaklık yaratarak kader birliği oluşturması gerektiğini vurguladı.

Wang toplantıda, salgınla mücadelede iş birliğinin derinleştirilmesi, ekonominin toparlanmasının ilerletilmesi, ilişkilerin seviyesinin yükseltilmesi ve Güney Çin Denizi eylem kurallarının bir an önce oluşturulması önerilerinde bulundu.

Toplantı sırasında, eylem kuralları üzerine çevrim dışı istişarelerin yeniden başlatılması kararlaştırıldı ve “Güney Çin Denizi Tarafların Davranışlarına İlişkin Deklarasyonu”nun kapsamlı ve etkin bir şekilde yürütülmesine devam edilmesi istendi.

Çin’in salgınla mücadele çabaları, ekonomik ve toplumsal başarılarını takdirle değerlendiren ASEAN ülkeleri dışişleri bakanları, ASEAN-Çin ilişiklerinin bölgede barış, istikrar ve refahın önemli destek gücü haline geldiğini kaydetti.