CRI Türk Dış Haberler Servisi

Taiwan Adası askeri otoriteleri pazartesi akşamı yaptığı bir basın açıklamasında, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (ÇHKO) ait beş savaş uçağının adanın güneybatısındaki hava alanına girdiğini duyurdu.

Çin hava kuvvetlerine ait Y-20 tipi yakıt ikmal uçağının havada olması Taiwan basınında sansasyonel şekilde yorumlandı. Yorumcular yakıt ikmali yapan uçaklar ile uçuş gerçekleştirmenin daha uzun süre havada kalabilen bir savaş tatbikatı senaryosu olduğunu iddia etti. Taiwan’ın güneydoğusu, Washington’ın Taiwan Boğazları’ndaki bir savaşa müdahale etmeye karar vermesi halinde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) birliklerinin gelebileceği bölge olarak biliniyor. Bu tatbikatın, adanın doğu kesimindeki hedefleri vurmayı ve Taiwan’ın imdadına yetişebilecek ABD güçlerini parçalamayı amaçlayan tatbikat olduğu Taiwan basını tarafından öne sürüldü.

Global Times gazetesi, ÇHKO’nun Taiwan Adası’nı ele geçirmesi ve yeniden birleşmeyi gerçekleştirmesi genellikle kolay bir görev olarak kabul edildiğini ancak bunun basit bir görüş olduğunu yazdı.  Başka bir deyişle, ÇHKO’nun zorla yeniden birleşme yerine barışçıl birleşme için çabaladığının altı çizildi.

ÇİN ASKERİ HAZIRLIKLARINDA İLERLEME KAYDEDİYOR

Kısa süre önce gerçekleşen “Demokrasi Zirvesi”ni konu alan Global Times şu satırlara yer vererek Çin’in askeri gelişimini yorumlamıştı:

“Çin ana karası, belirli hedefleri olan askeri hazırlıklarında ilerleme kaydediyor. Ana kara savaş uçaklarının ada üzerinde uçması durumunda Taiwan Adası’ndaki ordunun ateş açmaya cesaret edemeyeceğinden neredeyse herkesin emin olduğu, çünkü bu bir savaşın başlaması anlamına geleceği ve ÇHKO’nun adanın silahlı kuvvetlerinin üzerine kesinlikle yıkıcı bir saldırı gerçekleştireceği açıktır. Ana kara, ABD’den gelebilecek olası tepkilerle başa çıkmak için birçok yönden zaten tamamen hazır. Taiwan Boğazlarına yüksek yoğunlukta müdahale etmek isteyen ABD üzerinde büyük bir baskı yarattı. Ana kara, ABD ve Taiwan’ı alt etmeye kararlı ve kendinden emin.

ABD ve Taiwan’ın, ana karanın Taiwan’ın ayrılıkçılığına karşı çıkma ve yeniden birleşmeyi teşvik etme iradesinden giderek daha fazla korkmaya başladığını fark ettik. Çin ana karasının blöf yapmadığına, Taiwan Boğazı’nda ciddi bir hesaplaşmaya hazırlandığına zaten inanıyorlardı. Bu nedenle, ana kara kırmızı çizgisinden uzak durmaları ve herhangi bir şansları olacağını düşünmekten vazgeçmeleri gerekiyor.

Ana karadaki genel halk, enerjisini tüketen Taiwan ayrılıkçılarının eylemlerine karşı giderek daha sabırsızlaşıyor ve ülkenin zorla birleştirilmesini talep eden sesler giderek yükseliyor. ABD ve Taiwan’daki ayrılıkçı güçler şunu anlamalı ki, Beijing askeri uçaklarını adaya gönderse de Taiwan’ın bazı savaş uçaklarını vursa da ya da kışkırtıcı bir ABD savaş gemisine çarpmak için bir gemi gönderse de kesinlikle ana karada halk tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. Ana kara hükümeti, Taiwanlı ayrılıkçıları zorla cezalandırmak için halkı tarafından önceden yetkilendirilmiştir.”