CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO), Güney Çin Denizi’nde yeni bir amfibi çıkarma tatbikatı gerçekleştirdi. Güney Çin Denizi’ndeki Nansha Adaları’ndaki ada ve resiflere çıkarma yapan ÇHKO Hava Kuvvetleri’ne ait çok sayıda Y-20 tip nakliye uçağı, farklı koşul ve senaryolarda görevleri başarı ile icra etti.

2021 yılında Çin, Bohai Denizi, Sarı Deniz, Doğu Çin Denizi, Taiwan Boğazı ve Güney Çin Denizi’nde 120’den fazla tatbikat düzenledi. Son tatbikat Güney Çin Denizi’ndeki ÇHKO hava üslerinin adalar, resifler ve anakara arasındaki lojistik yeteneğini göstermiş oldu.

Haziran ayı başlarında, Malezya hava kuvvetleri ÇHKO’ya ait 16 uçağı radarda tespit ettiklerini açıklamıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin ise, Çin Hava Kuvvetlerinin Güney Çin Denizi’ndeki güney Nansha’da rutin bir eğitim operasyonu düzenlediğini doğrulamıştı. Çin’in, askeri anlamda geliştirdiği yeteneklerini bütün senaryolara uyarlayacak şekilde farklı tatbikatlar düzenlemesi uzmanların dikkatini çekiyor.

GÜNEY ÇİN DENİZİ’NDE İKİNCİ TATBİKAT

Global Times gazetesinde yayınlanan bir haberde ise, ÇHKO Güney Komutanlığı’na bağlı donanmanın Güney Çin Denizi’nde amfibi çıkarma tatbikatı düzenlediği aktarıldı. Üç çıkarma gemisi ile denizaltı saldırıları ve hava saldırıları senaryolarının icra edildiği kaydedilen haberde, kıyı savunma görevlerinin başarıyla gerçekleştirildiği söylendi.

Analistler, son faaliyetlerin ÇHKO’nun Güney Çin Denizi’ndeki artan muharebe hazırlığını ve yeteneklerini gösterdiğini belirtiyor.

KARA KUVVETLERİ’NDEN SINIR TATBİKATLARI

Deniz Kuvvetleri’nin yanı sıra ÇHKO’ya bağlı kara ve topçu birlikleri de sınır güvenliği için tatbikatlarına devam etti. Kısa süre önce Tibet Platosu’nda gerçekleştirilen “Kar Ülkesi-2021” tatbikatının bölgesel ölçekte büyük önem arz ettiği uzmanlar tarafından belirtilmişti. 4 bin 500 metre yükseklikte gerçekleştirilen tatbikatta ÇHKO’nun Tibet Askeri Komutanlığı’na bağlı 10’dan fazla tugay ve alayı yer almıştı. Zorlu bir savaş arazisi üzerinde çok boyutlu muharebe temasının icra edildiği tatbikatta,  gerçek mühimmat kullanılmış gece ve gündüz senaryolarında topçu birliklerinin yetenekleri sergilenmişti.