Avustralyalı SBS televizyonu, sözde “insan hakları şikâyeti” bahanesi üzerine değerlendirme yapacağını, bu süreçte CGTN’nin 15 dakikalık İngilizce ve CCTV’nin 30 dakikalık Çince programlarını yayınlamayı durdurma kararı aldığını duyurdu.

Çin’in İngilizce yayın organı CGTN’nin sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, SBS’nin 2006 yılında CCTV’nin bazı Çince programlarını ücretsiz yayınlamak için CCTV’le iş birliği anlaşması imzaladığını, ancak CGTN’nin İngilizce programlarını yayınlama hakkı verilmediğini vurguladı.

Sözcü, SBS’ten bilgi talep edeceklerini söyleyerek, SBS’nin yasalara göre davranması gerektiğini dile getirdi.

TV ve radyo hizmetlerini sağlayan SBS’nin ihtiyaç duyduğu fonların yüzde 80’i Avustralya hükümeti tarafından sağlanıyor ve Avustralya hükümetinin bir yayın organı olarak kabul ediliyor.

Öte yandan, CGTN, Fransız medya düzenleyici kurumu CSA’nin CGTN’nin programlarının yayınlanmasıyla ilgili yönetim hakkının Fransa’ya ait olduğunu teyit eden belgesini aldı.

Alman Vodafone şirketi, Beijing saatiyle dün 7’de CGTN’nin İngilizce haber ve belgesel kanallarının yayınlarını yeniden başlattı. Böylece, CGTN programlarının İngiltere’de yayınlanmasıyla ilgili hukuki sorun çözülmüş oldu.

Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi’ne (CETT) göre, CGTN, sözleşmenin herhangi bir taraf ülkesinde yasal yayın haklarına başvurabildiği sürece, programlarını sözleşmenin tüm taraf ülkelerinde yayınlanabilir. İngiltere, halen Avrupa Komisyonu üyesidir.