Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Jiri Ovcacek, Covid-19 aşılarının ideolojisinin olmadığını, Çin’in aşı üzerinden siyasi etkisini büyüttüğü yönündeki iddianın gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman geçen hafta Çin’den aşı talebinde bulunmuştu.

Çek Cumhuriyeti Beijing Büyükelçiliği, Çin’in Çek Cumhuriyeti’nin talebini karşılamaya karar verdiğini açıkladı.

Çin’in olumlu cevabını takdirle karşıladıklarını belirten Ovcacek, iki ülkenin liderlerinin ulaştıkları fikir birliğinin yerine getirilmesi için çaba göstereceklerini söyledi.

Dünya ülkelerinin Covid-19 salgınıyla mücadelede birbirlerine yardım sağlamaları gerektiğinin altını çizen Ovcacek, aşıların herhangi bir siyasi düşünce veya sosyal sistemi temsil etmediğini ve yalnızca hayat kurtarabileceğini vurguladı. Sözcü Ovcacek, Çek vatandaşlarının can güvenliğini korumak için ideolojilere ve bürokrasiye galip geleceklerini kaydetti.

Ovcacek,”Batı ülkeleri geçmişte savaş ve katliam aracılığıyla uluslararası etkilerini arttırmıştı. Asıl eleştirmemiz gereken mesele bu. Etkili aşı üreten her ülke bundan gurur duyma hakkına sahiptir. Bu aşıların dünya genelinde kullanılması gayet tabii ilgili ülkelerin etkisini arttıracaktır. Bu son derece doğal.” ifadelerini kullandı.