CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin’in Taiwan Adası yakınlarında düzenledikleri tatbikatlar ABD ve Tsai Ing-wen cephesinde endişeye neden oldu. Çin’in yeniden birleşme iradesine vurgu yapan ülke medyası ise “Çin birleşmeyi engelleyenlere karşı ölüm kalım savaşına girecek cesarete sahip.” mesajını paylaşıyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO), cumartesi günü Taiwan Adası yakınlarına 39 savaş uçağı göndererek yeni bir rekora imza attı. Gündüz ve gece saatlerinde havalanan uçaklar arasında Su-30 ve J-16 tipi jetlerin yanı sıra denizaltıları tespit eden radarlara sahip Shaanxi Y-8 uçakları yer aldı.

ÇHKO Hava Kuvvetleri, cuma günü de Ulusal Gün kapsamında Taiwan Adası yakınlarına 38 uçak göndererek tatbikat düzenlemişti. Taiwan makamları yaptıkları açıklamada ÇHKO’nun yılbaşından bu yana 198 kere sözde “hava sahalarının” ihlal edildiğini öne sürdü.

Taiwan Adası yakınlarındaki hareketliliği değerlendiren askeri uzman Song Zhongping, Global Times gazetesine verdiği demeçte tatbikatları olağan olarak değerlendirdi. ÇHKO’nun ayrılıkçı güçlere karşı gece tatbikatlarının önemine dikkat çeken Song, “Çatışmanın ne zaman patlak vereceği belli olmaz.” yorumunda bulundu. Song ayrıca tatbikatların Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bölgedeki kışkırtmalarına yanıt olarak okunabileceğini sözlerine ekledi.

ABD’NİN SUÇLAMALARINA YANIT GECİKMEDİ

ABD ordusu 27 Eylül’de bölgede USS Ronald Reagan ve USS Carl Vinnon uçak gemilerini Taiwan Adası yakınlarına göndermiş, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price 2 Ekim’de yaptığı açıklamada ÇHKO’nun tatbikatlarından endişe duyduklarını dile getirmişti.

ABD’nin suçlamalarına yanıt veren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying ise dün yaptığı açıklamada Washington yönetimini “Tek Çin” ilkesine saygı göstermeye ve Taiwan bölücülüğüne verdiği desteği kesmeye çağırdı. Hua Chunying “Çin, sözde “Taiwan’ın bağımsızlığına” yönelik tüm girişimleri kararlılıkla bastırmak için gerekli tüm önlemleri alacaktır. Çin, ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruma konusunda kararlı ve kararlıdır.” ifadelerini kullandı.

“NE KADAR İLERLERSE MEZARA O KADAR YAKLAŞIR”

Çin’in güçlü biçimde yeniden birleşme iradesini ortaya koyması Taiwan Adası’ndaki ayrılıkçı Demokratik İlerleme Partisi’nde (DPP) endişeleri tetikledi. DPP Genel Başkanı Tsai Ing-wen Foreign Affairs dergisine yazdığı makalede ABD ve müttefiklerini harekete çağırdı.

Tsaı Ing-wen, Çin ana karasındaki birleşmenin Batı için “felaket” olacağını iddia ederken, Global Times gazetesi yayımladığı başyazıda “Taiwan çiğneyebileceğinden fazlasını ısırdı” satırlarına yer verdi.  “Demokratik İlerleme Partisi yetkilileri ne derece dış güçlerle iş birliği yapma yolunda ne kadar ilerler ise o derece mezarlarına yaklaşır.” denilen makalenin devamında şunlar kaydedildi:

“Dünyada Çin’in bölücülüğe karşı mücadele ve yeniden birleşmeyi başarma iradesinden daha büyük bir ‘Taiwan’ı savunma’ iradesi yok. Çin birleşmeyi engelleyenlere karşı ölüm kalım savaşına girecek cesarete sahip. Buna karşın hiçbir güç dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve nükleer gücü olan Çin’in birleşmesine karşı ölüm kalım savaşı verebilecek cürete sahip değil. Tsai bu durumu anlıyor. Hezimetlerini hiçbir zaman itiraf edemedikleri için sessizce titriyorlar ve yardım için giderek artan şekilde yüzlerini şeflerine çeviriyorlar.”