Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin California eyaletinde de Türkiye, İtalya ve Yunanistan gibi yangınların gündemde olduğunu belirten Ediz Tiyanşan, Kuzey Amerika kıtasında çok ciddi yangınların yaşandığını kaydetti.

“NEW YORK KADAR BİR BÖLGE YANDI”

Yangınlarla ilgili gelişmelerin yetkililer tarafından internet üzerinden paylaşıldığını aktaran Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Şu anda California’da bir düzinenin üzerinde yangın var ama özellikle Dixie yangını çok dikkatleri çekiyor çünkü California tarihinin en büyük ikinci yangını oldu. New York şehri kadar bir bölge yandı ve yanmaya devam ediyor. 400 kadar ev ve iş yeri yok olmuş durumda. Evini boşaltma emri verilen yaklaşık 16 bin insan var. Bunların bazıları evlerine dönemedi çünkü döndüklerinde evlerini bulamadılar.

TARİHİ KASABA YOK OLDU

Bir gün önce yangının yüzde 36’sı kontrol altına alınmışken şimdi sadece yüzde 21’i kontrol altında, deniliyor. Yangının boyu giderek artıyor. Tarihi Greenville Mahallesi tamamen yerle bir oldu. Neredeyse büyük bir nükleer bomba atılmış gibi deniliyor. Mahallede küllerden başka bir şey kalmadı. Zamanında California’ya altın aramaya giden işçiler tarafından kurulan ufak kasabalar ve mahalleler bunlar. Tarihi bir kasabaydı, western filmlerinden hatırlayacağınız mimarisi vardı. Halk da genellikle buraya gelen turistlerden gelir sağlıyordu. Ben oradayken turistlerin gelememesinden, dükkânlarını açamamaktan yakınıyorlardı ancak birkaç gün içinde rüzgârların yönü değişti ve hiç beklenmedik bir biçimde kasaba yangın tarafından yutuldu. Neredeyse hiçbir şey kurtarılamadı bu mahalleden. İlk etapta düzinelerce insana ulaşılamamıştı şimdi hâlâ 4 kişiden haber alınamıyor.

O bölgede şu anda sokaklarda yatan, arabalarında yatan insanlar var. California oldukça tuhaf görüntülere sahne oluyor, dünyanın en gelişmiş ekonomisine sahip, ABD’nin en büyük eyaleti ama bu California’nın tarihte gördüğü en kötü yangın sezonu olabilir.”