Gazeteci Ediz Tiyanşan, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kuzey California bölgesinde çıkan yangınları yakından takip etmek üzere bölgeye gitti. Tiyanşan, bölgedeki izlenimlerini CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programında paylaştı.  

California eyaletinin en büyük yangını olarak adlandırılan “Dixie” yangınına oldukça yakın bir noktada olduğunu ifade eden Ediz Tiyanşan, ABD’nin gündeminde bu yangının etkilerinin bulunduğunu bildirdi.

İklim şartlarının oldukça sıcak ve kuru geçmesi nedeniyle yangınların sık görüldüğünü aktaran Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Yangın sezonları artık aylarca devam etmeye başladı. Burada birtakım haberlere, gözlemlere imza attık onları aktarmak istiyorum. California, ABD’nin en büyük nüfuslu eyaleti. Şu anda 6 bin kişi yangına müdahale etmek için gönderilmiş durumda. Bölgedeki 16 bin kişi için tahliye kararı alındı. Pek çok kişi evlerini bırakmak zorunda kaldı. Birçok kişi Kızıl Haç’ın yerlerinde ağırlanıyor.

Onlarca ev şimdiden yok olmuş durumda. Bunlar çok dehşet verici görüntülerdi. Kırsal kesimde bütün yeşillik alanının tamamen yerle bir olduğu bir yerde evlerin de nasıl kül olduğun gördük. Araçların sadece iskeleti kalmıştı, diyebilirim. İnanılmaz bir yangın sonrası görüntü vardı. Arabanın alüminyum tekerleri bile eriyip yerlere akmıştı. İtfaiyeciler özellikle bunları bize göstermek istediler.

İtfaiyeciler de artık yangın davranışının çok değiştiğini söylüyor. Eskiden rüzgârlar ve yangının nereden, nasıl kontrol altına alınabileceğini kestirebiliyorlardı ancak beklenmedik sıcaklıklar da ve beklemedik rüzgârlarda yangının kontrol edilemez bir şekilde yayıldığını gördüler. Uzmanlar bunun iklim değişikliğinden kaynaklandığını söylüyor.

“PSİKOLOJİK SORUNLAR İÇİN İLANLAR ASILMIŞ”

Yangınlar nedeniyle artık depresyon ve akıl sağlığı sorunları görüldüğünü söylüyorlar. Çok enteresan olan, yakın bölgelerdeki ticari noktalara gittiğiniz zaman ilan panolarında gördüğüm bir şey vardı; ‘Eğer hâlâ bir psikoloğa gitmediyseniz arayın’ diye ilanlar vardı. Bu olayın aslında ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne seriyor. Pek çok kişi yangında kaybettiklerini geri alamamış. Ne sigorta şirketlerinde ne devletten yardım alamamış. Pek çok kişi ne finansal olarak ne de duygusal olarak geçmişte kalan yangını atlatmış değil.”