Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bugüne kadar görmediğimiz bir afetle karşı karşıyayız. Bu mücadeleyi hep birlikte verip, hep birlikte bunun üstesinden geleceğiz.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Orman Genel Müdürlüğünün Manavgat Ulualan Yangın Yönetim Merkezi’nde yaptığı açıklamada, helikopterle incelemelerde bulunarak, yangın bölgesinin nereye doğru gittiğine uzmanlarla baktıklarını söyledi.

Bölgede çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Çavuşoğlu, yangının devam ettiğini, poyrazın çok şiddetli olduğunu ve Kızıldağ bölgesinde alevlerin rüzgârla hızlandığını dile getirdi.

Bir gazetecinin, yurt dışından Türkiye’ye yardım için gelecek uçakları, Türkiye’nin kabul etmediği yönünde sosyal medyada paylaşımlar olduğunu hatırlatması üzerine Çavuşoğlu, o kadar işin içinde akşam veya sabah haberlere baktığında ciddi bir dezenformasyon gördüğünü belirtti.

Afet olduğunda yangın, sel, deprem olsun Türkiye olarak başka ülkelere yardım ettikleri anımsatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Başka ülkelerin de Türkiye’ye yardım etmesini elbette kabul ederiz. Ufak tefek küçük şeylerde, kendimizin üstesinden gelebileceği durumlarda, kendilerine teşekkür edip, ‘ihtiyacımız olduğunda arayacağız’ diyoruz. Ama bu büyük bir yangın. Yangının başlamasıyla beraber birçok ülke, komşu ülkeler, dost ve kardeş ülkeler ve Avrupa’dan ülkeler de bizi aradılar. Biz kendilerine ‘Ne verebilirsiniz, nasıl yardımcı olabilirsiniz’ diye sorduk. ‘Bizim ihtiyacımız uçak ve tonajlı, kovalarla su taşıyabilecek helikopter, yani havadan müdahale’ dedik.”

“FRANSA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKTİ”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) üzerinden ilgili yerlere başvuru yapıldığını aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Avrupa Birliği (AB), AFAD’ın bu duyurusunu tüm ülkelere iletti. 4 ülkeden, Hırvatistan, Romanya, Fransa ve İspanya’dan dönüş oldu. Onların ne verebileceğine baktık. Özellikle buraya uygun şekilde kullanabileceğimiz uçak gönderebilecek ülkeler ise Hırvatistan, Fransa ve İspanya’ydı. Romanya’nın da bir uçağı vardı, arkadaşlarımız inceledi, bizim yangınla mücadeleye çok uygun değil. Gönülden bu teklifte bulundular, teşekkür ediyoruz. Başka ülkelerden de teklif geldi, şimdi tek tek saymayacağım, uygun olanlarla temasa geçtik. Daha sonra Fransa, özellikle İspanya bölgesinde de yangın olabileceğini belirterek, Macron’un danışmanı, büyükelçimizi arayarak Türkiye’ye bir uçak gönderemeyeceğini söylediler. Yani tekliflerini geri çekmiş oldular.”

Zorlu şartlarda tüm personelin mücadele ettiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Kolay değil. Bugüne kadar görmediğimiz bir afetle karşı karşıyayız. Bu mücadeleyi de hep birlikte verip, hep birlikte bunun üstesinden geleceğiz. Gayretlerimizi sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

“TEKLİF EDEN VE YARDIM GÖNDEREN ÜLKELERE TEŞEKKÜR EDERİZ”

Bir gazetecinin, Türkiye’de başka ülkelerden kaç tane uçak geldiği yönündeki sorusuna Çavuşoğlu, bu konuda da sosyal medyada çeşitli tartışmaların ortaya atıldığını, ciddi bir dezenformasyon oluşturulduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın eleman, araç gereç ve 1 helikopter gönderdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Ülkelerden bize teklif geldiğinde, ‘Ne gönderebileceksiniz?’ diyoruz. Eğer ellerinde uçak ve helikopter varsa o bilgileri alıyoruz, Tarım ve Orman Bakanlığına iletiyoruz, arkadaşlarımız incelemesini yapıyor. Helikopterin kullandığı kovalarla ilave başka ihtiyaç olur diye onlara da bakıyoruz. Bazı ülkelerden, mesela Azerbaycan’dan geldi iki tane, Rusya’dan bulduk. Onları satın alıyoruz. Bunlar kırılır, dökülür, çünkü mücadele devam ediyor. Bu süreçte Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da beni aradı. Kendisine çok teşekkür ettim, kendisine döneceğimizi ilettim. Arkasından Josep Borrell beni aradı, Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi. Kendisi de aynı şekilde sordu. Daha sonra kendilerinin bu konuyla ilgili birimi var, AB Sivil Koruma Mekanizması diye. Sivil Koruma ve Afetlerden Sorumlu Komisyonda da bir komiser var. Yani Avrupa Birliği’nin bakanı gibi. O arkadaşlarımız da bizimle temasa geçtiler. Josep’in yardımcısıyla benim yardımcım Faruk Kaymakçı, Avrupa Birliği’nden sorumlu bakan yardımcımız, temasta kaldılar. Kendilerine sorduk, ‘Hangi ülkeden ne gelebilir?’ diye. Bazı ülkelerden ön bilgi gelmişti, Hırvatistan uçak verebileceğini söyledi, aynı şekilde İspanya verecek.”

Daha önce “Bir isteğiniz var mı, ne verebiliriz?” diye soran Yunanistan’a da destekleri için teşekkür eden Çavuşoğlu, “Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri, bizim Atina Büyükelçiliğimizi arayarak ‘Biz size böyle bir öneride bulunduk ama bizde de yangınlar olduğu için maalesef size herhangi bir uçak gönderemeyeceğiz.’ dediler. Kendilerine de teşekkür ediyoruz, hem teklif ettikleri için hem de neden gönderemeyeceklerini ilettikleri için.” diye konuştu.

Yardımlarla ilgili yapılan tartışmalara değinen Çavuşoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Yardım konularına nasıl yardım elimizi uzatırken böbürlenmiyorsak, severek yapıyorsak bir dayanışma anlayışıyla yapıyorsak başka ülkelerin ya da kurumların bu konuda yardım etmesinden de incinmeyiz. Bu gurur meselesi yapılacak bir konu değildir, bu bir afettir. Afet durumlarında ve zor şartlarda dayanışma önemlidir. Halkımız bu sosyal medyada veya bazı siyasilerin manipülasyonuyla ortaya çıkan iddialara inanmasınlar.”