Ersoy İrşi

Konser, tiyatro, sinema, sergi… Bugün gidilebilecek etkinlikler, CRI Türk okuyucuları için derlendi.

Bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema

filmlerini ve sergileri okurlarımız için derledik.

KONSERLER

* Candan Erçetin, saat 21.15’te Bodrum Antik Tiyatro’da (Muğla) sahne alacak.

* Kurtalan Ekspres, saat 21.00’da Hayal Kahvesi’nde (Kocaeli) sahne alacak.

* Levent Yüksel, saat 21.15’te Datça Açıkhava Tiyatrosu’nda (Muğla) sahne alacak.

* Zuhal Olcay, saat 22.00’da Zai Yaşam’da (Muğla) sahne alacak.

* Cem Adrian, saat 21.00’da Olimpos Orange Bar’da (Antalya) sahne alacak.

* Mehmet Erdem, saat 20.00’da Echo Performance Hall’de (İzmir) sahne alacak.

* Yeni Türkü, saat 21.00’da Dorock XL Kadıköy’de sahne alacak.

TİYATROLAR

YAŞAMAYA DAİR

Genco Erkal’ın Nazım Hikmet tutkusunun yeni ürünü olan “Yaşamaya Dair” adlı müzikli gösterisi, sizler için sahnelenmeye devam ediyor.

Nazım Hikmet’in ölümünün 54. yıl dönümü için Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği oyunda, Tülay Günal da oynuyor. Piyano ve viyolonsel eşliğinde oynanacak oyunda, başta Fazıl Say ve Zülfü Livaneli olmak üzere değişik bestecilerin Nazım şarkıları da seslendirilecek.

Ağırlıklı olarak ozanın Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyun, daha sonra sürgün yılları ve vatan hasretine odaklanarak, destansı yaşamından izlenimlerle noktalanıyor.

Oyun saat 21.00’da Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da sahnelenecek.

HERKES KOCAMA BENZİYOR

Kadıköy Emek Tiyatrosunun yeni oyunu “Herkes Kocama Benziyor”, Burgazada Cennet Bahçesi Açıkhava Sahnesi’nde A Project Partner organizasyonu ile tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Oyunda bir pavyonda tuvaletçilik yapan Ayten, yaşadıklarını, yaşayamadıklarını ve pavyondaki diğer kadınların hikâyelerini anlatıyor. Kocasının kendisini terk etmesinin ardından gelişen olaylar, pavyonda işe başlaması, öncesi ve sonrasıyla Ayten’in kendi ağzından dinlediğimiz bir dönüşümü, bir kadının dönüşümünü gözler önüne seriyor.

Alis Çalışkan’ın yazdığı oyunu Hakan Emre Ünal yönetiyor ve Pınar Güntürkün rol alıyor.

Oyun saat 20.30’da Cennet Bahçesi Burgazada’da sahnelenecek.

SİNEMALAR

UZUN ZAMAN ÖNCE

“Uzun Zaman Önce”, bir cinayet işleten iki kardeşin hayatına odaklanıyor. Genç bir adam olan Ahmet’in, yaşadığı kasabada kuaför dükkânı işleten eşi Sevgi ile sıradan bir hayatı vardır. Çiftin evliliklerinin üzerinde bir süredir kara bulutlar dolaşmaktadır. Ahmet, eşi ile arasındaki sorunun başka bir adamdan kaynaklandığını düşünmektedir. Eşinin kendisini aldattığından şüphelenen Ahmet’in bu düşüncesi, kasabaya bir yabancının gelmesi ile iyice artar. Ahmet’in kardeşi olan Mehmet’in hayatı, bir gece yarısı köhne bir gaz istasyonunda bulunduğu sırada aldığı telefonla alt üst olur. Telefonun ucunda kardeşi Ahmet vardır ve kendisinden yardım istemektedir. Kardeşine yardım etmekten başka çaresi olmayan Mehmet, vakit kaybetmeden kardeşinin yanına gider. Bir araya gelen iki adam, kendilerini işledikleri cinayetin ortasında bulur.

Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği filmin başrollerinde Onur Dikmen, Serdar Orçin ve Reha Özacn rol alıyor.

KAPAN

Bir adada yaşam süren beş balıkçı arkadaşın tek düze giden hayatları aralarından birinin nedeni bilinmeyen bir şekilde ortadan kaybolmasıyla değişime uğrar. Üstelik nereden geldiği bilinmeyen vahşi kurdun adada yavrulayıp, kendine yaşam alanı açmaya çabalaması da arkadaşlar arasında gittikçe yükselen bir gerilime neden olur.

Seyyit Çolak’ın yönettiği filmde Onur Dilber, Münibe Millet, Serkan Altıntaş, Sami Aksu rol alıyor.

SERGİLER

KALBİM AYNA GİBİ BOŞ – İSTANBUL BÖLÜMÜ

2015 yılında ArtReview tarafından, kendi jenerasyonunun en ilginç 30 sanatçısı arasında gösterilen Gian Maria Tosatti’nin “Моє серце пусте, як дзеркало – одеський епізод, Kalbim Ayna Gibi Boş-İstanbul Bölümü” başlıklı enstalasyon sergisi sanatseverlerle buluşuyor.

İstanbul’un son 20 yılda geçirdiği dönüşüme odaklanan sergi, Gian Maria Tosatti’nin güncel sanatsal araştırmasının tamamını kapsıyor. 2018’de başladığı yolculuğunda, çağın karmaşıklığını sergilemek için birçok şehir ve ülkeyi dolaşan sanatçının bu sürecin bir parçası olarak ürettiği her yapıt, rüya, kehanet ve gerçekliğin birbirinden ayırt edilemediği görsel bir romanın bölümlerini oluşturuyor. Projesinin Katanya, Riga, Cape Town ve Odessa bölümlerininin ardından gelen İstanbul Bölümü’nü bölgede yürüttüğü beş yıl süren araştırmaları sonucunda geliştiren Tosatti, bu yolculukta topladığı birçok ipucu bir araya getirilerek güçlü bir görsel hikâyeye dönüştürdü.

Gian Maria Tosatti’nin Tarlabaşı’nın ortasında yer alan büyük bir Art Nouveau binanın içinde kurulan “Kalbim Ayna Gibi Boş – İstanbul Bölümü” başlıklı enstalasyon sergisi 25 Temmuz’a kadar salıdan cumartesiye 15.00-19.00 arasında Ömer Hayyam Cad. No: 11 adresinde ziyaret edilebilir.

VORONOİ

İstanbul Beyoğlu’ndaki Pera Müzesi 15. yılında, sanatçı kolektifi oddviz’in Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri koleksiyonundan ilhamla ürettiği Voronoi başlıklı videoyu sunuyor. Müzede “Kahve Molası” sergisi kapsamında bir bölümü sergilenen koleksiyondan seçilen yaklaşık 150 eserin fotogrametri tekniği kullanılarak üç boyutlu modellenmesi ve dijitalize edilmesiyle ortaya çıkan video, eserlerin yepyeni bir perspektiften değerlendirilmesine olanak tanıyor.

Voronoi, koleksiyonda bulunan, 18. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan bir zaman diliminde üretilmiş eserleri güncel ve dijital bir dil aracılığıyla bugüne aktarıyor. Fiziksel ile dijitalin birbirine temas ettiği noktalara odaklanan ve ikisi arasındaki geçişliliği vurgulayan video, kültür varlıklarının korunması, saklanması, gelecek nesillere aktarılması ve bu süreçlerde kurumsal olarak müzelerin oynadığı rolü düşündürürken, eserlerin yepyeni bir perspektiften değerlendirilmesine olanak tanıyor. Video, başlığını modellenen objelerin dijital ortamda kırılmasına olanak tanıyan matematik fonksiyonundan alıyor.

Video, Kütahya Çini ve Seramikleri sergi galerisinde, müzenin açık olduğu saatler arasında izlenebilir.