Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Fazıl Say, saat 21.00’da Ayvalık Amfitiyatro’da sahne alacak.

* Duman, saat 21.00’da Antalya Açıkhava’da sahne alacak.

* Birsen Tezer, saat 19.00’da Atakule Teras’ta sahne alacak.

* Manga, saat 18.30’da KüçükÇiftlik Park’ta sahne alacak.

* Bülent Ortaçgil, saat 20.00’da Echo Performance Hall’de sahne alacak.

* Can Bonomo, saat 19.30’da IF Performance Hall Beşiktaş’ta sahne alacak.

* Ogün Şanlısoy, saat 21.00’da Dorock XL Kadıköy’de sahne alacak.

TİYATROLAR

“BİR BABA HAMLET”

Birçok ödülün sahibi Şevket Çoruh ve Günay Karacaoğlu’nun oynadığı “Bir Baba Hamlet” oyunu saat 21.00’da İzmir KültürPark Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

Oyunda, kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkâr oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare’in başyapıtı Hamlet’i seçmişlerdir. Can siperane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler ama kısa sürede temsil can havline dönüşür.

Biri, oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle sürekli müzikallerden dem vuran bir şaşkın…

Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir Hamlet düşlerlerken, ortaya çıkan kepazelik “Bir Baba Hamlet”e dönüşür.

Sebastian Seidel’in komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ve Baba Sahne’nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine de göz kırpan “Bir Baba Hamlet”, tiyatro yapma aşkının baş döndürücü güzelliği ile aptallaştırıcı büyüsüne ayna tutuyor.

ŞAHDAMARIM”

Genco Erkal’ın Ahmed Arif’in şiir, söyleşi ve mektuplarından uyarlanan “Şahdamarım”, saat 21.00’da Datça Açıkhava Tiyatrosu’nda izleyiciyle buluşuyor.

Ahmed Arif tek bir şiir kitabıyla edebiyatımızın zirvesini tutmuş, halk kitlelerince en sevilen yazarların başında gelen büyük bir ozan. Ölümünün 30. yılında Dostlar Tiyatrosu onun değerli anısına bir armağan sunmak istedi. Genco Erkal onun şiir, söyleşi ve mektuplarından yola çıkarak “Şahdamarım” adlı bir müzikli gösteri düzenledi. Ozanın şiirlerinden bestelenen şarkıları sahnede Ercan ve Gökhan Çağıran kardeşler yorumlayacak.

SİNEMALAR

“ARINMA GECESİ: SONSUZA DEK”

Arınma Gecesi: Sonsuza Dek, Arınma Gecesi’nin hiç sona ermemesi gerektiğine karar verilmesiyle yaşananları konu ediyor. Kanunsuz bir topluluk, tek gecelik anarşi ve cinayetle artık yetinmek istemez. Yeraltı hareketinin üyeleri bu yüzden hiç bitmeyecek olan bir katliam ile Amerika’yı ele geçirmeye karar verir. Artık hiç kimse güvende değildir. Texas’ta yaşayan Adele ve kocası Juan da bu dehşetin kurbanları olur. Juan, zengin bir aile olan Tucker Ailesi’nin çiftliğinde çalışmaktadır. Arınma Gecesi’nin ertesi sabahında maskeli katillerden oluşan çete, Tucker Ailesi’ne saldırır. Bu kaos ortamında iki aile, katillere karşı bir araya gelip direnmek zorunda kalır.

Everardo Gout’un yönettiği filmin başrollerinde Ana de la Reguera, Tenoch Huerta, Josh Lucas yer alıyor.

“LÜBNAN SEMALARI”

1950’lerde genç bir kadın olan Alice, sıkıcı anavatanı İsviçre’den ayrılarak güneşli ve hayat dolu Lübnan’a gider. Orada, ilk Lübnanlıyı uzaya göndermek isteyen hayalperest bir astrofizikçi olan Joseph’e âşık olur. Fakat mutlulukla geçen birkaç yılın ardından çıkan iç savaş, bu cennet bahçesini paramparça eder.
Chloé Mazlo ‘nun yönettiği filmde Alba Rohrwacher, Isabelle Zighondi, Wajdi Mouawad rol alıyor.

SERGİLER

“MIXER SESSIONS V”

Mixer Sessions V, farklı şehirlerde eğitim gören sanatçıların video, fotoğraf, tuval, karakalem, seramik, hazır nesne ve mekâna özgü yerleştirmeler gibi çeşitli sanatsal üretim biçimlerini kullanan çalışmaları izleme fırsatı sunuyor. Bu yılki seçki de, toplumsal hafıza; birey-kimlik; aidiyet; aile; ev-mekân, doğa-insan ilişkisi ve iktidar kavramları öne çıkıyor.  İzleyiciler ile yapıtlarını buluşturan sanatçılar şöyle: Cemil Toprak, Delal Eken, Derya Gözükızıl, Duygu Tanrıverdi, Eda İlbeyci, Ege Subaşı, Ekin Keser, Ferhat Salman, Gökhan Tanrıöver, Hale Arslan, Hazel Kılınç, Irmak Dönmez, Kübra Zor, Nagihan Aydınlık, Pelda Aytaş, Rıdvan Aşar, Serap Alakaz, Volkan Dinçer, Zeynep Tunçel Kahyaoğlu.

Sergi İstanbul Beyoğlu’ndaki Mixer sanat galerisinde görülebilir.

“İSTANBUL’UN DENİZE AÇILAN KAPISI İSKELELER”

İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden iskeleler, Rahmi M. Koç Müzesi’nde yolcularını bekliyor. Denizcilik koleksiyonundaki objelerle mavi suların mirasını yaşatan müze, sergilediği iskele modelleriyle de misafirlerini iki kıta arasında sessizce yazılan nice hikâyeye ortak ediyor.

Ulaşım, endüstri ve iletişim tarihinin efsanelerine ev sahipliği yapan Rahmi M. Koç Müzesi, denizcilik objelerinden oluşan geniş koleksiyonuyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Müze, deniz taşımacılığındaki gelişimi Hasköy Tersanesi’nde gerçek boyutta tekne ve yatlar, kanolar, Saltanat Kayığı’ndan oluşan değerli objelerle aktarıyor.

İstanbul’un şarkılara, filmlere, nesiller boyu hikayelere konu olan iskeleleri de müzede yolcularını bekliyor. Bir dönem Boğaziçi’nin yandan çarklı vapurlarının yanaştığı, tahta kazıklara çekilen sandalları ile Haliç’in göz bebeği olan iskeleler mimarisiyle de ilgi çekiyor.