Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Karsu, saat 20.30’da Akra Hotels Antalya’da sahne alacak.

* Cem Adrian, saat 20.30’da YBY Etkinlik Alanı-Kemerburgaz Kent Ormanı’nda sahne alacak.

* Pinhani, saat 21.00’da Bursa Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* Grub Abdal, saat 20.00’da Çorum Devlet Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* Retrobüs, saat 20.00’da Holly Stone Performance Hall’de sahne alacak.

TİYATROLAR

“BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ”

Hikâye, Çar 1. Nikolay’ın baskıcı devrinde yaşamış küçük bir devlet memurunun hayatı üzerine merkezlenir. Günlük formatında yazılan hikâye, başkahraman Poprişçin’in deliliğe doğru gidişini anlatır. Yaşadığı sıkıcı ve tekdüze hayata bir de müdürünün kızına duyduğu aşk eklenince içinde bulunduğu girdap iyice büyür. Aksenti İvanoviç Poprişçin’in baskıcı sistemde boyun eğmeme çabaları ve yaşadığı psikolojik gel-gitler, kendisini İspanya Kralı sanmasına kadar devam eder ve akıl hastanesine kapatılmasıyla son bulur.

Erdal Beşikçioğlu’nun oynadığı oyun 21.00’da Selçuklu Kongre Merkezi Açıkhava Sahnesi’nde sahnelenecek.

“BİR YAZ DÖNÜMÜ GECESİ RÜYASI”

Theseus ve Hippolyta’nın evlilik töreni heyecanı ile başlayan romantik komedi türündeki “Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası”, günümüzde de yaygın olan “Aşıklar kavuşacak mı?” sorusu ile devam ediyor. Aşk ve kavuşma telaşesi içindeki aşıkların hikâyesini izliyorken, bir yandan da periler diyarında Titania ve Oberon’un evlatlık çocukları için birbirleriyle oynadıkları oyunlara tanık oluyoruz.

William Shakespeare’in yazdığı Sinan Pekinton’un yönettiği oyun saat 20.00’da Çankaya Sahne’de sahnelenecek.

SİNEMALAR

“DARLİN”

Pollyanna McIntosh’un yönettiği ve Cooper Andrews, Kristina Arntz, Mackenzie Bateman ile Bryant Batt’ın oynadığı “Darlin'” bir korku filmi.

Vahşi bir ruhun gölgesindeki genç bir kadının esrarengiz hikayesini beyaz perdeye yansıtan film, bir Katolik Hastanesinde tedavi gören Darlin’in rehabilite için, bir psikopos ve birlikte çalıştığı rahibeleri tarafından yönetilen bir bakımevine götürülmesini ve buradaki sırları beyaz perdeye taşıyor.

“ME NOKTA ALİ”

Bu hafta vizyona girecek bir diğer yerli film olan “Me Nokta Ali”, nüfus müdürlüğü çalışanının ismini yanlış yazmasıyla farklı adına kavuşan Me Nokta Ali’nin hikâyesini sinemaya aktarıyor.

Yönetmenliğini Engin Akyıldırım’ın üstlendiği komedi filminde İlkin Oğuzhan Çakır, Merve Sevi, Hacı Ali Konuk, Ayhan Taş ve Orçun Kaptan gibi isimler bulunuyor.

SERGİLER

“ZAMANIN ENKAZI”

“Zamanın Enkazı”, Gurur Birsin’in, sanatsal pratiğinin büyük kısmını oluşturan pentür çalışmalarının yanında desenlerini ve bir gravür çalışmasını bir araya getiriyor. Sanatçının sergide yer alan çalışmalarında ayrıntılı teknik detayların yanı sıra ilk bakışta karamsar algılanan, terk edilmiş mekanlar göze çarpıyor. Resimler birbirinden bağımsız olsa da serginin bütünündeki izlenim bir felaket sonrası senaryosunu andırıyor. Zamanı ve mekanı tanımlanamayan imajlarda yer yer nesneler ve kişiler ile karşılaşıyoruz.

Sergi, Beyoğlu’ndaki Mixer sanat galerisinde görülebilir.

“GELECEK ZAMAN”

“Gelecek Zaman”, Maslak’taki Elgiz Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Çoğunluğu akademik üyelerden oluşan bir danışma kurulu tarafından değerlendirilen başvurular arasından seçilen sergide, 48 sanatçının işleri yer alıyor. Maslak’taki gökdelenlerin arasında bir sanat vahası diyebileceğimiz müzenin terası, farklı malzemelerle çalışan, farklı disiplinlerden sanatçılara alan açıyor.