Çin genelinde bugün Duanwu Festivali kutlanıyor.

Çin Ay Takvimi’ne göre yılın 5. ayının 5. Gününe denk gelen Duanwu Festivali, Bahar Festivali ve Güz Ortası Bayramı’yla (Ay Bayramı) birlikte Çin’in üç büyük geleneksel bayramından biri olarak kabul ediliyor.

Duanwu Festivali’nin kaynağı hakkında birçok değişik açıklama var. Ancak halk arasında en yaygın inanış Duanwu Festivali’nin eski yurtsever şair Qu Yuan’ı anmak için oluşturulduğu biçiminde.

Milattan önce (M.Ö) 3. yüzyıldaki Chu devletinde yaşamış olan Qu Yuan, vatanının düşmanlar tarafından işgal edilmesinden sonra çok üzülmüş ve kendisini 5. ayın 5. günü Miluo Nehri’ne atarak intihar etmiş. Bundan sonra, halk vatanını çok seven Qu Yuan’ı anmak için nehre yapışkan pirinç doldurulan bambu parçaları atmaya başlamış. Zamanla Duanwu Festivali’nin yiyeceği olan bambu veya saz parçaları Zongzi olarak adlandırılmıştır.

Duanwu Festivali’nin arife akşamı her aile, bayramda yemek için Zongzi pişirirdi, bugün kentliler genellikle bu ürünü hazır satın alıp tüketiyor ve birbirlerine hediye ediyorlar.

Çin’in güneyinde bulunan Yangtze Nehri’nin orta ve aşağı kesimlerinde, ejder kayıkları yarışmalarının düzenlenmesi de Duanwu Festivali’nin önemli unsurlarından biridir.