Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 47. oturumu 21 Haziran’da İsviçre’de yapılacak. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve İngiltere gibi az sayıda ülke Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi konusunda Çin’in insan haklarını karalayacak ortak bir konuşma yapacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu yanıtladı. Zhao, bu ülkelerin siyasi komedilerini bir kez daha sahneleyeceklerini kaydetti. Zhao Lijian, ABD, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerin BM İnsan Hakları Konseyi platformunu sürekli olarak kötüye kullandığını ve yanlış bilgiler üreterek, insan hakları bahanesiyle Çin’i karaladığını belirtti.

İnsan hakları konusunu araçsallaştırmanın bu tip ülkelerin sık sık kullandığı bir taktik olduğunu dile getiren Zhao Lijian, Çin’e iftira atarak kendi insan hakları konusundaki sayısız suçlarını örtbas etmeye ve dikkati başka yöne çekmeye çalıştıklarını ifade etti.

Zhao Lijian, Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Çin hükümetinin her zaman insan merkezli ilkeyi izlediğini ve yaşam ve gelişme haklarını birincil temel insan hakları olarak gördüğünü açıkladı.

Zhao, Çin hükümetinin Xinjiang’ı yönetme politikalarının açık ve dürüst olduğuna ve tarihe layık olduğuna dikkat çekti.

Sözcü, Çin’i karalayan bu ülkelerin tarihte sömürgecilik ve savaşlarla masum hayatları katlettiğine ve bu ülkelerde ırkçılık, silahlı şiddet, zorla çalıştırma ve çocuk işçiliği gibi insan hakları sorunlarının birbiri ardına ortaya çıktığına işaret etti.