Güney Amerika ülkesi Bolivya, Nekbe’nin (Büyük Felaket) 73. yılını andı ve İsrail’in, işgal altındaki Doğu Kudüs ile Gazze’ye saldırılarını kınadı.

Bolivya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Bolivya Çokuluslu Devleti Dışişleri Bakanlığı, 73 yıllık Filistin halkının büyük felaket, sığınma, zulüm ve topraklarından edilmesini hatırladığı günü anıyor. Bu yıllar, bu cesur halkın şiddet, acı ve adaletsizlikle yüz yüze kaldığı yıllardır.” ifadesi kullanıldı.

Filistin’de şehit olan çocukların anıldığı açıklamada, “Bu anma (Nekbe), ana kurbanların çocuklar olduğu daha önce hiç görülmemiş bir soykırım olan İsrail ordusunun saldırılarının ortasında, Filistin’de ölüm ve yıkımla boyandı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Filistin’in tarihi davasına dikkat çekilerek, “Bolivya halkı ve hükümeti, destekleri ile dayanışmalarını zamanında iletmek için Filistin halkına yönelik barış, saldırıların durdurulması, hak ve özgürlük talepleri ve topraklarının geri kazanılması adına verdikleri mücadelede dayanışma gösterir.” ifadesine yer verildi.