Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, “Bağdat İş Birliği ve Ortaklık Konferanası”nın aralarında sorunların bulunan güçleri bir araya getirdiğini söyledi.

Hüseyin, Bağdat’taki konferans sonrası basın toplantısı düzenledi.

Bağdat’ta uzun zamandan beri bölge ülkelerinin bir araya geldiği konferansın düzenlenmediğini ve bugünkünün ilk olduğunu ifade eden Hüseyin, “Bağdat, aralarında sorunların bulunduğu farklı güçleri bir araya getirmeyi başardı ve bölgesel ortaklık atmosferi yarattı.” dedi.

Hüseyin, “Irak’ın istikrarının bölgenin istikrarı demek.” diyerek, Bağdat konferansının bölgedeki gerginliği azaltacağını ve bunun gelecekteki bölgesel toplantılar için vesile olacağını kaydetti.

Bağdat Konferansı sonrası Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında üst düzey görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede Katar Emiri ile BAE Başkan Yardımcısı yer aldı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta “Bağdat İş Birliği ve Ortaklık Konferansı” düzenlendi. Konferansa Fransa Cumhurbaşkanı Emmauel Macron, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Katar Emiri Temim Bin Hamad es-Sani, Ürdün Kralı 2.Abdullah, Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı Mohammed Bin Raşid Al- Maktum,Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan bin Abdullah el-Suud katıldı.