Boao Asya Forumu, 2021 Yıllık Konferansı Basın Toplantısı’nda “Asya Ekonomik Beklentiler ve Entegrasyon Süreci” adlı bir rapor yayınlandı.

Raporda, 2021’de Asya ekonomisinin toparlanarak büyüyeceği ve ekonomik büyüme oranının yüzde 6,5’in üzerine çıkmasının beklendiğine işaret edildi.

Rapora göre, salgın hâlâ Asya ekonomilerinin performansını doğrudan etkileyen başlıca değişken unsurdur.

RCEP YENİ BİR EKONOMİK VE TİCARİ FIRSAT

Rapor’da Covid-19 salgınının etkisi altında, Asya ekonomilerinde ekonomik büyümede keskin bir düşüş yaşandığı, ancak bu ülkelerin ekonomik performanslarının dünyanın geri kalanından daha iyi olduğuna dikkat çekildi.

Genel olarak, Asya ekonomilerinin 2020’deki büyüme oranı, 2019’dakinden 5,7 puan daha düşük ve gelişmiş ekonomilerden 3,0 puan daha yüksek olan yüzde -1,7 seviyesinde seyretti.

2020’de Asya’nın toplam ekonomisinin dünyadaki payı 2019’a göre 0,9 puan artarak yüzde 47,3’e çıktı.

Asya’nın en büyük ekonomisi olan Çin kıtaya öncülük etti. 2020’de Çin ekonomisi yüzde 2,3 oranında büyüdü. 2021’in ilk çeyreğinde Çin ekonomisi yıllık bazda yüzde 18,3 oranında büyüdü.

Bununla birlikte, salgın Asya ekonomisinin toparlanmasındaki en büyük değişken olmaya devam ediyor. Bazı Asya ekonomilerinde geniş çaplı aşılamanın adım adım gerçekleştirilmesiyle salgının etkin bir şekilde kontrol edilmesi olasılığı artıyor.

Ancak, küresel salgının evriminde hâlâ büyük belirsizlikler var. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa’daki başlıca ekonomilerin devamlı salgından etkilenmesi halinde, Asya ekonomik büyümesi için dış ortamdaki iyileşme çok sınırlı kalacak.

Rapora göre, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın (RCEP) imzalanması ve uygulanmasının, ticaret ve yatırım alanında Asya ekonomisine yeni olumlu faktörler ve fırsatlar getirerek Asya ekonominin bütünleşme sürecini hızlandırması bekleniyor.

Raporda Asya’nın ana ekonomi topluluklarının hâlâ Asya fabrikalarına büyük ölçüde bağımlı kaldığı ve bağımlılığın her yıl giderek artığına da işaret edildi.  Rapora göre, Covid-19 salgını Asya fabrikalarının bazı üretim ağlarını aksatmış olsa da Asya’nın küresel değer zincirinin merkezini kaydırmadı. Asya fabrikalarının Çin’e bağımlılığı, ABD, Japonya ve diğer Asya ekonomilerine bağımlılıklarını aşmış durumda.

Ayrıca salgının küresel değer zinciri üzerinde etkisi büyük ve sistemiktir. Bu nedenle yatırımcıların üretimlerini ve pazarlarını çeşitlendirmesi sanıldığı kadar kolay olmayacak. geçen on yılda, Çin’in iyimser ekonomik görünümü ve son yıllarda hızlanan reformundan dolayı, küresel yatırımcılar yatırımlarını Çin’e kaydırmaya yöneldi ve salgının bu eğilimi tersine çevireceğine dair hiçbir işaret yok.

2020’de küresel çapta doğrudan yatırım yüzde 42 düşerken Asya’nın gelişmekte olan ekonomilerinde bu düşüş sadece yüzde 4 seviyesindeydi.

Çin’in 2020’de çektiği doğrudan yatırım ve yurt dışına yaptığı doğrudan yatırım büyümeye devam ediyor. Çin dünyanın en büyük doğrudan yatırım hedef ülkesi konumunda.