Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, dün New York’ta “BM Şartı’nı Savunan Dostlar Grubu”nun bakanlar toplantısına katıldı.

Venezuela Dışişleri Bakanı Felix Plasencia’nın başkanlık ettiği toplantıya Cezayir, Bolivya, Laos, Belarus ve İran dışişleri bakanları ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı katıldı. Toplantının ardından bir deklarasyon yayımlandı.

Zhang Jun toplantıda yaptığı açıklamada, BM Şartı’nın uluslararası toplumun savaşın zararlarına dair müşterek inancını ilan ederek çağdaş uluslararası ilişkilerin temel normlarını belirlediğine işaret etti.

Zhang, “Çin, BM Şartı’na imza atan ilk ülke oldu. Çin Halk Cumhuriyeti, BM’deki meşru konumunu yeniden kazanmasından bu yana geçen 50 yılda daima BM Şartı’nın ilkelerini somut eylemleriyle savundu. Çin, daima dünya barışının inşacısı ve katkı sağlayıcısı ülke konumunda olmayı sürdürdü, küresel kalkınmayı destekleyerek kamusal ürünler sağladı.” dedi.

Zhang Jun, Çin’in diğer ülkelerle birlikte gerçek anlamda çok taraflılığın hayata geçirilmesini hızlandırarak BM merkezli uluslararası sistemi ve uluslararası hukuka dayalı uluslararası düzeni korumaya, hegemonya ve tek taraflılığa karşı çıkmaya hazır olduğunu kaydetti.

Toplantıda yayımlanan deklarasyonda BM Şartı’nın savunulmasının adil ve eşit bir uluslararası düzenin inşası için son derece önemli olduğu vurgulandı.

“BM Şartı’nı Savunan Dostlar Grubu”, Venezuela’nın girişimiyle temmuz ayında kuruldu.