Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), BM Kalkınma Programı ve BM Çevre Programı, iklim değişikliğine karşı tedbirleri güçlendirmek ve iklim olaylarına dair veri boşluğunu doldurmak üzere yeni uluslararası mekanizma oluşturdu.

BM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Sistematik Gözlem Finansmanı Tesisi (SOFF) adı verilen mekanizma, Glasgow’daki BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) belirlenen “gelişmiş ülkelerin iklim olaylarına karşı uyum ve hafifletme çabalarına finansal destek verme” hedefi doğrultusunda hareket edecek.

SOFF ayrıca az gelişmiş ülkeler ve küçük ada ülkelerindeki iklim ve hava gözlemlerine dair verilerdeki yetersizliği ele alacak. Mekanizma aynı zamanda, iklim olaylarına ilişkin yeterli bilgi edinmeye engel teşkil eden veri boşluklarını doldurarak, iklim değişikliğine dair uluslararası adımları güçlendirecek.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, SOFF’nin kuruluşuna ilişkin, “Doğa ve iklim olaylarına ilişkin veri boşluklarını doldurmak etkili bir yatırımdır.” açıklamasında bulundu.