Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Nüfus Fonu (UNFPA) Yardımcı Yönetici Direktörü Diene Keita, “Afganistan’da şu anda önceliğimiz ‘insani durum’. Çoğu, kadınlar için sağlık hizmeti veren 172 merkezi açık tutmayı başardık. Ayrıca 40 koruma merkezi de açık durumda.” dedi.

BM Nüfus Fonu’nun Türkiye’deki 50’nci yılı vesilesiyle Türkiye’de bulunan Keita, Anadolu Ajansı’nın  sorularını yanıtladı.

Türkiye’yi sığınmacılara ev sahipliği yapması nedeniyle takdir eden Keita, “Bu, şimdiye kadar görülmüş en büyük faaliyet. 4 milyonu aşkın insanı kapsayan harika bir iş ve büyük bir cömertlikle yapılıyor. Türkiye’ye gelirken öğrendim ki, sosyal hizmetlerden mülteciler de yararlanabiliyor. Bu da eğitim, sağlık gibi en önemli konular. Bu harika bir şey.” ifadelerini kullandı.

Keita, UNFPA’nın Afganistan’daki insani duruma ya da halka yardım götüren ekiplerin durumuna ilişkin, ülkedeki Taliban yönetimiyle iletişim halinde olup olmadıkları konusunda şunları kaydetti:

“Kendi adıma, ben Taliban’la irtibat halinde değilim. Bu, bizim işimiz değil. Bu, ya bölge koordinatörünün ya da BM Genel Sekreterinin özel temsilcisinin işi. Afganistan’da şu anda önceliğimiz ‘insani durum’. Çoğu, kadınlar için sağlık hizmeti veren 172 merkezi açık tutmayı başardık. Ayrıca 40 koruma merkezi de açık durumda. Bu konu daha hassas ve karmaşık. Ancak Afganistan temsilcimiz ve Afganistan’daki ekibimiz tam kapasite çalışıyor.”