Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Blinken, salı günü yaptığı açıklamada, Taiwan’ın “demokratik bir başarı öyküsü haline geldiğini” ve “şeffaflık, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne verdiği desteğin Birleşmiş Milletler (BM) değerleriyle uyumlu olduğunu” söyledi.

Blinken, bu nedenle tüm BM üye devletlerini, “Taiwan’ın BM sistemi genelinde ve uluslararası toplumda güçlü ve anlamlı katılımını desteklemek için bize katılmaya teşvik ediyoruz.” dedi.

Blinken, Taiwan’ın uluslararası kuruluşlarda yer almasına izin verilmesinin “ABD’nin tek Çin politikasıyla tutarlı” olduğunu da söyledi.

İLK TEPKİ WASHINGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN

Bunun üzerine ABD’deki Çin Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinde bir açıklama yayınlandı ve şu ifadelere yer verildi:

“Tek Çin ilkesi, uluslararası toplumun evrensel bir mutabakatı ve bir uluslararası ilişkilerin temel normudur. ABD’nin buna tek taraflı olarak meydan okumasına veya yanlış yorumlamasına izin verilemez. Dünyada sadece bir Çin vardır, Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti, Çin’in tamamını temsil eden tek yasal hükümettir ve Taiwan, Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır.

ABD dâhil dünyada 180 ülke, Çin ile tek Çin ilkesine bağlı kalarak diplomatik ilişkiler kurdu. Taiwan’ın BM gibi uluslararası kuruluşların faaliyetlerine katılımı, Tek Çin ilkesine göre ele alınmalıdır. 2758 Sayılı Genel Kurul Kararı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin BM’de siyasi ve hukuki olarak temsil edilmesi sorununu tamamen çözmüştür. BM sistemi, uzman kuruluşlar ve BM Sekreterliği, Taiwan’ı ilgilendiren her konuda tek Çin ilkesine ve BM Genel Kurulu’nun 2758 sayılı Kararına uymalıdır.”

Büyükelçilikten gelen açıklamada, BM’nin sadece egemen devletlerin katılabileceği hükümetler arası bir uluslararası örgüt olduğu hatırlatıldı. Taiwan ile ilgili meselelerin, sözde değerler meselesi değil, siyasi meseleler olduğu belirtildi.

“TAIWAN KARTINI OYNAMANIN YIKICI SONUÇLARI OLUR”

Blinken’in açıklamasına Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan da bugün yanıt geldi.

Bakanlık Sözcüsü Zhao Lijian, Blinken’in açıklamasının tek Çin ilkesini ve üç Çin-ABD ortak bildirisinin hükümlerini ciddi şekilde ihlal ettiğini, uluslararası ilişkilerin temel normlarını hiçe saydığını ve Taiwan’da bağımsızlık heveslilerine yanlış bir mesaj gönderdiğini söyledi.

Çin’in bu tip açıklamalara şiddetle karşı çıktığı ve ABD nezdinde girişimlerde bulunduğu bildirildi.

Zhao Lijian, ABD “Taiwan kartını” oynamaya devam ederse, bunun kaçınılmaz olarak Çin-ABD ilişkilerinde büyük bir yıkıcı riske neden olacağını, Taiwan Boğazı’nın barış ve istikrarına ciddi şekilde zarar vereceğini belirtti.