Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, “Myanmar’da demokrasi hızla tesis edilmeli ve ülke yeniden tecrit edilmemeli.” dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Myanmar’daki askeri darbeyi kapalı oturumda görüştü.

Konseyi bilgilendiren Burgener, toplantının ardından konuşmasını basınla da paylaştı.

Myanmar’da ordunun yönetime el koymasını güçlü şekilde kınayan Burgener, BM Güvenlik Konseyi’nden Myanmar’da demokrasiyi destekleyen net bir mesaj göndermesini istedi.

Devlet Başkanı Win Myint ile Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii’nin de aralarında olduğu gözaltına alınan bazı hükümet yetkililerinin derhal bırakılması çağrısında bulunan Burgener, ülkede yasama, yürütme ve yargının tüm kontrolünün orduya geçmesinin son derece endişe verici olduğunu söyledi.

Burgener, ülkede bir yıl olağanüstü hâl (OHÂL) ilan edilmesinin ve sivil yönetimin gözaltına alınmasının “anayasaya aykırı” olduğunu belirterek, ordunun seçimlerin yeniden düzenlenmesi teklifinin desteklenmemesi gerektiğini ifade etti.

Ülkede 50 yıllık askeri cuntanın 2011’de sona ermesiyle gelişen Myanmar’ın tekrar geriye gitmesine müsaade edilmemesi gerektiğinin altını çizen Burgener, “Myanmar’da demokrasi hızla tesis edilmeli ve ülke yeniden tecrit edilmemeli.” diye konuştu.