BioNTech kurucusu Uğur Şahin Çin haber platformu Caixin’in sorularını yanıtladı.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Aşıda herhangi bir yan etki olursa açıklarız_fororder_ugur sahin

mRNA aşısı hakkında bilgi veren Şahin, insan vücudundaki bağışıklık tepkisini harekete geçirebilen yeni bir teknoloji kullandıklarını belirterek, mRNA aşılarının eski teknolojilerin karşılaştığı birçok zorluğun üstesinden gelebileceğine inandıklarını söyledi.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Aşıda herhangi bir yan etki olursa açıklarız_fororder_re

Caixin haber sitesi ekran görüntüsü, 7 Şubat 2021, Muhabirler: Wang Lijun, Ren Bo

Aşının güvenliği ve etkinliği konusunda şimdiye kadarki verilerden çok memnun olduklarını kaydeden Şahin, BioNTech’in Çinli Fosun Pharma ortaklığıyla, onaylandıktan sonra Çin’e 100 milyon doz aşı tedarik etmeyi planladığını kaydetti.

“AŞI TEDARİKİ SIKINTISI OLMAYACAK”

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde aşı kıtlığı yaşanması üzerine Çin’e aşı tedarikinin etkilenip etkilenmeyeceğine dair bir soruyu yanıtlayan Uğur Şahin, salgının bazı hammaddelere olan talebin artmasına neden olduğunu ve küresel arzı karşılamak için aşı üretimini genişletmek adına büyük bir yatırım gerektiğini söyledi.

Şahin bu konuda şunları ekledi:

“AB’deki arz sıkıntısı, aşı üretim kapasitesini 1,3 milyar dozdan 2 milyar doza çıkardık. Aşıların teslimi normale döndü. Ortağımız Fosun Pharma ile aşımızı onaylandıktan sonra Çin’e sağlamak için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Ürettikleri aşının Çin’deki klinik denemeleri hakkında bilgi veren Şahin, “Aday aşıların güvenliğini ve immünojenikliğini değerlendirmek ve Çin’de biyolojik ürün lisansı için gelecekteki başvuruları desteklemek için 18 ila 85 yaşları arasında 960 sağlıklı deneğe müracaat ettik. Şimdiye kadar tüm denekler iki enjeksiyonu tamamladı ve ciddi anormal reaksiyonlar bildirilmedi” dedi.

Bir yıldan daha kısa bir sürede tamamlanan klinik deneylerin güvenliği konusundaki endişeler sorulduğunda Uğur Şahin şu bilgileri verdi:

“Aşının güvenliği ve etkinliği konusunda şimdiye kadarki verilerden çok memnunuz. Başlangıçta hedefimiz, Covid-19’a karşı etkili ve her yaşta iyi tolere edilebilen bir aşıyı hızlı bir şekilde geliştirmekti. Şimdiye kadar gördüğümüz verilere dayanarak bu hedefe başarıyla ulaştığımıza inanıyorum. Faz 3 klinik çalışmamızın verileri, aşının, denemeye katılan 44 binden fazla denek tarafından iyi tolere edildiğini gösterdi. Veriler, aşımızın yüzde 95 kadar etkili olduğunu ve deneklerin yüzde 40’ından fazlasının 65-85 yaşları arasında olduğunu göstermektedir. Çalışmalar, aşımızın 65 yaş üstü kişilerde yüzde 94 etkili olduğunu göstermiştir. Şu ana kadar veri izleme komitesi aşılarla ilgili herhangi bir ciddi güvenlik tehlikesi tespit etmedi. Herhangi bir yan etki bildirilirse açıklarız.”

“ÇİN’İN ÇOK BAŞARILI BİR EKONOMİK KALKINMA TECRÜBESİ VAR” 

Uğur Şahin Çin’in ekonomik kalkınmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Ekonomik kalkınmada Çin’in çok başarılı bir tecrübesi var ve çeşitli ekonomik göstergeler bu eğilimin devam edeceğini gösteriyor. Biyoteknoloji alanında Çin son yıllarda büyük ilerleme kaydetti. Çin’in sadece insanların sağlığını iyileştirmede değil, aynı zamanda biyoteknoloji alanındaki yeniliğe katkıda bulunma konusunda da büyük potansiyeli olduğunu görüyoruz. Çin pazarının potansiyeli çok büyük, biyoteknoloji endüstrisi hızla gelişiyor ve bizim için büyük stratejik öneme sahip çok sayıda yüksek teknoloji yeteneğine sahip. Yenilikçi ilaçlarımızı Çinli hastalara ulaştırmayı umarak Çin pazarına girişle ilgili konuları değerlendiriyoruz.”