CRI Türk Dış Haberler Servisi

ABD Başkanı Joe Biden’ın Afganistan konulu ulusa sesleniş konuşması eleştirilmeye devam ediyor. Uzmanlar, Biden’ın sorumluluk sıyrılmak istediğine ve saldırgan beden diline dikkat çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Afganistan işgalinin fiilen bitmesinin ardından yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında tahliye işlemlerini “olağanüstü başarılı” olarak niteledi. Afganistan’dan çekilme sürecinde ortaya çıkan kaos, patlayan bombalar ve 200’e yakın vatandaşını geride bırakması nedeniyle artan eleştirilerin odağındaki Biden “120 binden fazla insanı güvenli biçimde tahliye ederek tarihin en büyük hava taşımacılığını tamamladık. Tarihte hiçbir ulus böylesine bir şeyi yapamamıştı. Bunu başarmaya sadece ABD’nin kapasitesi ve iradesi yeterdi ve bunu yaptık.” diye konuştu. “Sonsuz savaşları” bitirdiğini ilan eden ve ulus inşasından vazgeçtiklerini duyuran Biden, ilerleyen dönemlerde Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya ile rekabete yoğunlaşacakları mesajını verdi.

Biden’ın Afganistan gibi büyük bir hezimetin gölgesinde Beijing yönetimini hedef almasını eleştiren Çin Dışişleri Üniversitesi Uluslararası İlişkileri Enstitüsü’nden Li Haidong, “Bu bir sürpriz değil.” yorumunda bulundu. Washington yönetiminin Çin ve Rusya’yı ‘günah keçisi’ ilan ederek sorumluluktan kaçmaya çalıştığına işaret Li “Biden, salı günü yaptığı konuşmayla bir anlamda cenazeyi düğüne çevirmeye çalıştı. 120 bin insanın böylesine aşağılandığı bir tahliye ve ABD’nin fiyaskosu tarihte görülmedi.” dedi. Çin’in Global Times gazetesine konuşan akademisyen Biden’ın yeniden seçilme şansının giderek azaldığı değerlendirmesinde bulundu.

Afganistan’da ortaya çıkan görüntülerin ardından ABD Başkanı Joe Biden’a verilen destek göreve geldiğinden bu yana ilk kez yüzde 50’nin altına inmişti. Hafta başında Reuters’ın düzenlediği ankette yüzde 69’u ABD’nin Afganistan’da başarısız olduğunu düşünürken, her yüz kişiden 49’u doğrudan Biden’ı sorumlu tuttu.

BEDEN DİLİ BIDEN’I ELE VERDİ

ABD Başkanı Joe Biden’ın konuşmasına itirazlar sadece Çin’den değil ülke içinde de gelmeye devam ediyor. Eski ABD Başkanı George Bush döneminin Beyaz Saray Basın Sözcüsü Ari Fleischer, Fox News’e yaptığı açıklamada “Biden hiçbir cümlenin çözemeyeceği bir noktaya sapladı: Acemice geri çekilme ve Amerikalıların geride bırakılması. Söz ve bunu tutamadı.” ifadelerini kullandı. Fleisscher ayrıca Biden’ın ses tonuna ve beden diline dikkat çekerek “Özellikle konuşmanın ilk yarısında tansiyon çok yüksekti. Biden neredeyse her kelimesinde bağırdı.” tespitinde bulundu. Benzer şekilde siyasi iletişim uzmanı Beverly Hallberg de Biden’ın sanki affedilmesi mümkün olmayan bir suçu savunmak istercesine bir tavır içinde olduğunun altını çizdi.

Eski ABD Adalet Bakanı Bill Barr’ın konuşmalarını kaleme alan ve ATHOS isimli danışmanlık şirketinin kurucusu Dr. Jonathan Bronitsky ise şunları kaydetti:

“Biden, şaşırtıcı bir şekilde ulusu daha fazla gücendirmeyi ve yabancılaştırmayı başardı. Değişmeyen yüksek ve savunmacı ses tonu ayrı bir olaydı. Buna karşın Biden’ın su katılmamış tutarsızlığı konuşmasının üniversite öğrencilerinin ABD Dış Politikasına giriş dönem ödevlerine benzemesine neden oldu.”

BIDEN VERDİĞİ SÖZLERİ YERİNE GETİRMELİ

ABD Başkanı Joe Biden, salı gün yaptığı açıklamalar tartışma yaratırken, gazeteler ise ülke liderinin geleceğe dönük sözlerini tutmasını bekliyor. The Washington Post gazetesi perşembe günü yayımladığı editöryal yazıda Biden’ın Afganistan’ın terör üssü haline gelmeyeceği, Rusya ve Çin ile stratejik rekabet odaklanılması ve sahada kalan ABD vatandaşlarını tutma sözünü anımsattı. Gazete bu bağlamda “Kesin olan şey şu ki, Bay Biden Afganistan’la işini hararetle bitirmek istese de Afganistan’ın Amerika ile işi bitmiyor.” satırlarına yer verdi.