Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, basın mensuplarına açıklamasında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın, ülkesinin “Kırım’ın sözde ilhakını asla tanımayacağı” açıklamasını yorumladı.

Konuya ilişkin soruyu yanıtlayan Peskov, “Anladığınız üzere Kırım’ın ilhakını tanımak gerçekten de imkânsız. Hiç kimse Kırım’ın ilhakından bahsetmiyor. Çünkü Kırım’ın ilhakı diye bir şey yoktu. Kırım, Rusya ile yeniden birleşti ve bu, uluslararası hukukun tüm normlarına yeterince titiz bir şekilde uyularak gerçekleşti.” diye konuştu.

Yeniden birleşmenin “o zaman Ukrayna’nın parçası olan Kırım’ın statüsüne göre” Kırım yasama organının aldığı bir kararın sonucu olduğunu hatırlatan Peskov, “Bu konuda kesinlikle net ve kusursuz bir dizi yasal işlem yapıldı. Bu nedenle herhangi bir ilhak olmadı ve onu tanımaya da gerek yok. Sadece Kırım’ın Rusya ile yeniden birleştiği gerçeği ve Kırım’ın çok şükür ki yeterince uzun süredir Rusya Federasyonu’nun bir bölgesi statüsünde olduğu gerçeği kabul edilmeli.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye