Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de üçüncü doz aşıların yapımına başlandığını açıklayan Ediz Tiyanşan, ABD Başkanı Joe Biden’ın 20 milyon kişinin hemen üçüncü doz aşısını olabileceği mesajını verdiğini bildirdi.

BIDEN: 20 MİLYON KİŞİ HEMEN ÜÇÜNCÜ DOZ AŞISINI OLABİLİR

Bu 20 milyon kişinin, ikinci doz aşısını yaptırmasının üzerinden 6 ay geçen kişilerden oluştuğunu ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İki doz arasında 2 hafta olsa da üçüncü doz için altı ay geçmiş olması gerekiyor. Bu altı ayını doldurmuş olan 20 milyon ABD’linin neredeyse hepsi 65 yaş ve üstünde. Bu kişilerin aşılanmasına başlandı ve ayrıca kronik rahatsızlığı olan kişilerin de bu aşıyı yaptırabileceği söyleniyor. Bir ay içinde üçüncü dozu yaptıracak insanların sayısı 60 milyonun üzerine çıkacak.

Öğretmenler, sağlık çalışanları ve virüsün buluşma riskinin daha fazla olduğu iş gruplarında çalışanlarının da bu aşıyı yaptırması bekleniyor. Bu zamana kadar sadece Pfizer aşısının üçüncü dozu onaylanmıştı şimdi Moderna aşısının da destekleyici dozu onay sürecinden geçiyor.

ABD söz konusu üçüncü doz konusunu dünya üzerinde önde götüren ülkelerden biri. Pfizer’ın uygulandığı pek çok ülkede daha ikinci doz aşının yapılması bitmedi. Gelişmekte olan ülkelerde bu aşılanma oranı çok daha gerilerde gidiyor. Afrika kıtasındaki hemen her ülkede aşılanma oranının yüzde 10’un da altında olduğunu görüyoruz. Bu durumda gelişmiş ülkelerde aşı bağışlama yerine üçüncü doza geçilmesi bazı kesimler tarafından desteklenmiyor.

BIDEN’IN İKİ ÖNEMLİ EKONOMİK PAKETİ VAR

Biden’ın iki önemli ekonomik paketi var. Bunlardan biri, geçen ağustosta Senato’da kabul edilen yaklaşık 1 trilyon dolarlık altyapı paketi. Bu ilk ve daha ufak olan paket. Yol, köprü, hızlı tren projeleri gibi projelerden oluşuyor.

3,5 trilyon dolar değerinde bir paket daha var. Bu altyapı ile birlikte daha sosyal harcamaları da kapsıyor. Evde çocuk bakımından tutun, eğitim, sağlık gibi konularda Amerikan halkına hizmet götürebilecek bir paket. Aynı zamanda iklim değişikliği konusuna ciddi kaynak aktarabilecek bir paketten bahsediyoruz. Özellikle de yeşil enerji konusunda ülke genelinde pek çok altyapı sisteminin değişmesine yol açabilecek bir paket.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, pazartesi günü itibarıyla bu paketi Temsilciler Meclisi gündemine getirebileceğini belirtti. 3,5 trilyonluk paketle ilgili bir yorum yaptı. Paketin miktarının değişip değişmeyeceğine ilişkin soruya ‘Bu kaçınılmaz görünüyor’ yanıtını verdi. Bu kapsamda 3,5 trilyonun miktar olarak düşebileceğini görüyoruz. Demokratlar, Cumhuriyetçilerin yoğun eleştirileri üzerine bu paketi çoğunluklarını kullanarak geçirmeye çalışıyorlar. Ancak Senato’da böyle bir çoğunlukları yok. 50’ye 50 ikiye bölünmüş bir Senato var. Başkan Yardımcısının Demokrat olması nedeniyle 50’ye 50 berabere kalınması sonucunda Başkan Yardımcısı kararı veriyor. Demokratların bu biçimde paketi geçirebilmesi mümkün oluyor. Fakat Demokratların dahi yüzde 100’ü bu paketi onaylamış değil. Demokratlar da kendi aralarında bölünmüş durumda. Bazıları paketlerin zamanlamasını eleştiriyor. Paketin Kongre’den geçmesi başkan için önemli bir zafer olacak geçmemesi de ciddi bir mağlubiyet anlamına gelecek.”