Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın aldığı son kararın Türkiye ile ABD ilişkilerini telafisi zor bir biçimde gerdiğini bildiren İsmet Özçelik, 23 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Joe Biden arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesine dikkat çekti.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamayı değerlendiren Özçelik’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Merak edilen şey görüşmeden hemen bir gün sonra Biden’ın ne diyeceğiydi. ABD basınına sızdırılan bilgilerde Biden’ın Erdoğan’a ‘Ermeni soykırımı’ ifadesini kullanacağını söylediği aktarıldı. Bu çok ciddi sonuçlar doğuracak. Biden 24 Nisan’da bu açıklamayı yaptı, ‘soykırım’ ifadesini kullandı.

Bu açıklama bir anlamda Erdoğan’ı itibarsızlaştırma olarak değerlendirildi. Tepkiler sert oldu. En sert açıklama Cumhur İttifakı’ndan Devlet Bahçeli’den geldi. Bahçeli, ABD ile yol ayrımından söz etti. Muhalefet sözcüleri Biden’dan çok Türkiye’nin dış politikasını eleştirdi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Abakov da bir açıklama yaptı. Abakov, 1915 olaylarının devlet düzeyinde soykırım olarak ilan edilmesi gerektiğini belirtti. Ukrayna da hemen ABD’nin kuyruğuna takıldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği bir karar var. Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, İsviçre’de Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır, dediği için orada gözaltına alınmıştı. Bunla ilgili açılan davada AİHM en üst organı bir karar verdi ve 1915 olaylarının soykırım olmadığını net bir biçimde açıkladı.

Haziran ayında Erdoğan ile Biden’ın yeniden görüşeceği söyleniyor. İncirliğin kapatılması söz konusu, Suriye ile doğrudan temaslara başlanması konusu var. Bunları önümüzdeki günlerde göreceğiz.

RUSYA, UKRAYNA SINIRINDAKİ ASKERLERİNİ ÇEKTİ

Rusya’dan Ukrayna ile gerilimi düşürecek önemli bir adım geldi. Ukrayna sınırı ve Kırım’daki askerlerini geri çekme kararı aldı. Putin Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’i Moskova’ya davet etti. Bu diplomaside anlamlı bir hareket. Bir alamda ayağına çağırmış oluyor. Rusya ve Ukrayna arasında kapalı kapılar ardında anlaşmalar yapıldığı görülüyor. Zelenskiy de Rus askerlerinin çekilmesini memnuniyetle karşıladı.

ABD, Ukrayna’yı kışkırtarak Avrupa ile Rusya’nın arasını açmayı planlıyordu. Rusya bir anlamda ABD’nin planlarını boşa çıkardı. Avrupa sorunun barış içinde çözülmesini istiyor. Bu da mevcut durumun devam etmesi demektir.

ERMENİSTAN SEÇİME GİDİYOR

Kafkaslarda yeni gelişmeler var. Ermenistan’ın yenilgi alması burada taşların yerini oynattı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan istifa ettiğini duyurdu. Paşinyan, 20 Haziran’da erken seçimlerin yapılması gerektiği için istifa etti. Paşinyan başbakan vekili yetkisiyle bütün yetkilerini kullanacak. Paşinyan yeniden aday olacağını da açıkladı.”