Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, telefon görüşmesinde, ABD askerlerinin Afganistan’dan ayrılması sonrasındaki süreci konuştu.

Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “İki lider, ABD askerlerinin Afganistan’dan ayrılmasının ardından güçlü ikili ortaklığa yönelik taahhütlerini ele aldı. Ayrıca Biden ve Gani, son 20 yılda Afgan halkı, Afgan askerleri, NATO müttefiklerimiz, operasyonel ortaklarımız ve Amerikan askerleri tarafından yapılan fedakârlıklara saygı ve memnuniyetlerini bir kez daha vurguladı.” ifadesine yer verildi.

Biden’ın görüşmede ABD’nin Afgan halkını sürekli kalkınma, insani ve güvenlik yardımı aracılığıyla desteklemeyi sürdüreceğini belirttiği aktarılan açıklamada, “Başkan Biden ve Cumhurbaşkanı Gani, Afgan halkının barış içinde yaşayabileceği siyasi bir çözüme ulaşılması için tüm çabaların harcanması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirtti.” değerlendirmesi yapıldı.

Biden, dün yaptığı konuşmada, 1 Mayıs’ta Afganistan’daki askerlerini tamamen çekmeye başlayacaklarını ve sürecin 11 Eylül 2021’den önce tamamlanacağını açıklamıştı.