CRI Türk Dış Haberler Servisi

ABD Başkanı Joe Biden, ocak ayında çıktığı Beyaz Saray’daki en zor sınavını veriyor. Siyaset dünyası Biden’ın Afganistan konusunda çelişkili açıklamalarına dikkat çekerek “ihanet” suçlamasında bulundu. Biden’a verilen halk desteğindeki düşüş ise devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) “sonsuz savaş” olarak isimlendirdiği Afganistan işgali fiilen sona ermesine karşın tartışmalar giderek şiddetleniyor. ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan misyonunun neden bitmesi gerektiği yönündeki açıklamalarına devam ederken, muhalifler ise genellikle sürecin yönetim biçimine, çelişkili açıklamalara ve ortaya çıkan dramatik tabloya itiraz ediyor.

ABD Başkanı Biden, ağustos ayında ABC News kanalına verdiği demeçte, tüm Amerikalıları tahliye edene kadar sahada kalmaya devam edeceklerini söylemiş ve gerekirse ülkeden ayrılma tarihini erteleyeceklerinin altını çizmişti. Biden salı yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında ise bu kez Afganistan’da 100 ile 200 arasında ABD vatandaşı kaldığını kabul ederek, bu kişilerin istemesi halinde onları tahliye edebileceklerini savundu.

Biden, benzer şekilde nisan ayında tahliyelerin “sorumluca, tasarlayarak ve güvenli” biçimde tamamlanacağına dair söz vermiş ancak 14 Ağustos tarihinden itibaren Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı kargaşa ve çok sayıda Afgan sivil ile 13 ABD askerinin de hayatını kaybettiği saldırıların merkezi haline gelmişti.

“TALİBAN’A VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU HALKINA YALAN SÖYLEDİ”

Biden’ın 20 yıllık işgalin ardından vatandaşlarını ve Afgan “ortaklarını” ülkede bırakarak ayrılmasını ABD Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy, “İki hafta öncesine değin hayatımın hiçbir döneminde yönetimin ABD vatandaşlarını geride bırakma kararı alacağına inanmazdım. ABD Başkanı tek bir Amerikalının geride bırakılmayacağına dair söz vermişti.” sözleri ile değerlendirdi.

Senato İstihbarat Komitesi Üyesi Senatör Ben Sasse de Biden’ın çelişkili beyanatlarına dair “Biden, Taliban’a askerlerimizin 31 Ağustos tarihine kadar Afganistan’dan ayrılacağına, ABD halkına ise tüm Amerikalılara çıkana kadar orada kalacağına dair söz verdi. Biden Taliban’a verdiği sözleri tuttu ve Amerikan halkına yalan söyledi.” ifadelerini kullandı.

The New York Times gazetesi ise “Biden, sonsuz savaşı bitirirken, uzun süreli kazançlardan vazgeçmiyor” başlıklı haberinde ABD Başkanı’nın “Taliban, Kuzey Vietnam ordusu değil… İnsanların Afganistan’dan ABD’nin büyükelçiliğinin çatısından kaldırıldığını göreceğiniz hiçbir durum olmayacak.” öngörüsünü anımsattı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 8 Temmuz’daki açıklamalarının ardından Taliban, 14 Ağustos’ta Kabil’e girmiş ve elçilik personelinin tıpkı Vietnam’da olduğu gibi çatılardan tahliye edilmişti. Kamuoyunda büyük bir yankı oluşturan tahliyede, birbirlerini ezerek helikoptere binmeye çalışan Amerikalıların çaresizliğine, Vietnam’da dünya şahit olmuştu.

AFGANİSTAN SANDIĞA NASIL YANSIYACAK?

Biden’a dönük eleştirilerin 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde artması beklenirken, anketlerde yaşanan değişim dikkat çekiyor. Reuters haber ajansının pazartesi günü açıkladığı anket sonuçlarına göre, Biden’ın Afganistan’daki süreç yönetimini onaylayanların oranı yüzde 38’e düşerken, yüzde 49 ordunun ABD vatandaşları ve Afganlar tahliye edene kadar sahada kalması gerektiğini bildirdi.

Ankette ayrıca Biden’ın Covid-19 mücadelesi ve ekonomideki gidişat da katılımcılara soruldu. ABD vatandaşlarının yüzde 55’i Biden salgın karşıtı önlemlerini başarılı bulurken bu oran ekonomide yüzde 47’de kaldı.

Reuter haber ajansıyla Ipsos araştırma merkezinin düzenlediği anket sonuçlarına göre, Biden’ın kamuoyu desteği sadece birkaç gün içinde yüzde 47 oranında geriledi ve başkanlığı boyunca kaydedilen en düşük düzeye inmişti.