Beyaz Saray’ın, Ukrayna’ya sunulacak olan 100 milyon dolar değerindeki askeri yardım paketini, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cenevre’de düzenlediği görüşme öncesinde askıya aldığı öne sürüldü.

Politico’ya konuşan kaynaklar, Washington yönetiminin, Rusya’nın Ukrayna sınırı ve Kırım’da “artan askeri yığınağı” nedeniyle artan endişe neticesinde söz konusu yardım paketini oluşturduğunu kaydetti.

Ancak iddiaya göre, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilileri, Moskova’nın Ukrayna sınırlarında konuşlu bulunan askerlerini çekeceğini duyurmasının ardından ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in Cenevre’deki görüşmesi öncesinde yardım paketini askıya aldı.

Öte yandan başka bir kaynak, yardım paketine herhangi bir müdahalede bulunulmadığını ve hızlı bir şekilde Ukrayna’ya gönderilebileceğini belirtti. Washington Post gazetesi, yönetimin önce yardımı değerlendirmeye aldığını ve sonra da askıya aldığını bildirdi.

Kaynaklara göre yardım paketinde, kısa menzilli hava savunma sistemleri, hafif silahlar ve ilave tanksavar füzeleri yer alıyor.

BEYAZ SARAY’DAN YALANLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı açıklamada iddiaları yalanladı ve “safsata” olarak nitelendirdi.

Geçen hafta, “öldürücü silah” yardımı da dâhil olmak üzere Kiev’e 150 milyon dolarlık bir güvenlik yardımı tedarik ettiklerini hatırlatan Psaki, “Şimdi, Ukrayna güvenlik yardımı girişimi üzerinden Kongre tarafından tahsis edilen miktarın tamamını karşıladık.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye