Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD gündeminde Türkiye’yi yakından ilgilendiren birçok gelime olduğunu belirten Ediz Tiyanşan, Beyaz Saray’daki basın toplantısına dikkat çekti.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR NATO MÜTTEFİKİDİR

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’nin günlük basın toplantısında Türkiye’ye yönelik açıklamalarda bulunduğunu aktaran Tiyaşan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Jen Psaki’’ye ABD Büyükelçiliğinden yapılan açıklamanın geri adım olarak görülüp görülemeyeceği soruldu. Yanıt olarak Psaki, ‘Bu şekilde değerlendirilmemeli.’ dedi. ‘Türkiye dâhil tüm dünyada gazeteciler ve aktivistlerin gözaltına alınması konusunda konuşmaya devam edeceğiz. Bu konuda olduğu gibi endişe duyduğumuz konuları hem özel olarak hem de kamuoyu önünde gündeme getirmeye devam ediyoruz. Türkiye ile ortak çıkarları ilgilendiren konularda birlikte hareket etmeye devam edeceğimiz bir ülke ve bir NATO müttefiki.’ ifadelerini kullandı.

Biden ve Erdoğan görüşmesine ilişkin Psaki, ‘Programda görüşme var, programa başka ikili görüşmeler için son şeklini vermek üzere çalışıyoruz.’ dedi. Yani çok net olmayan biraz ucu açık bir ifade olduğunu görüyoruz çok net bir ‘evet’ ya da bir ‘hayır’ yoktu. Anladığımız kadarıyla görüşmenin yapılması ön görülüyor.

TÜRK HEYETİN NATO GÖRÜŞMELERİ

NATO Parlamenter Asamblesi Türk delegasyonu, Washington’da temaslarını sürdürüyor. Bu Türk delegasyonunun 18 üyesi bulunuyor. Tüm NATO ülkelerinin bu şekilde parlamentoyu ve tüm siyasi partileri temsil eden bir asamblesi var. Türkiye heyetinin başkanlığını AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak yapıyor. Heyetin diğer üyeleri arasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, CHP Tekirdağ Milletvekili ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ile İyi Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli gibi isimler yer alıyor. Washington’da Kongre üyesi Gary Connolly ile bir araya gelindi. Görüşmede Türk-Amerikan ilişkileri, Suriye’deki son durum ve terörle mücadele gibi konular görüşüldü.

Washington’daki büyükelçilik konutunda düzenlenen Türkiye-ABD Savunma ve Askeri İlişkiler Resepsiyonu’nda iki ülke arasındaki savunma iş birliği konuları ele alındı. Bu görüşmelerde Türkiye’nin F-35 programında çıkarılması ve ileriye yönelik olası bir F-16 satışı gibi konuların da gündeme getirilmiş olabileceğini tahmin ediyoruz.

ABD’DE KONGRE ÜYELERİNDEN “TÜRKİYE’YE F-16 SATILMASIN” ÇAĞRISI

Bir grup Kongre üyesi hem Başkan Joe Biden’a hem de Dışişleri Bakanı Blinken’a Türkiye karşıtı bir mektup yazdı. Mektup 11 Kongre üyesinin imzasını taşıyor. Önemli olan ise bu 11 kişiden 4’ünün görebildiğim kadarıyla Yunan asıllı ABD temsilcilerinden oluşuyor olması. Mektupta şu ifadelere yer verildi, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eylül ayında bir parti daha Rus S-400 füze savunma sistemi satın alacağını açıklamasının ardından hasım ülke gibi davranan bir müttefike ABD üretimi uçak göndererek ulusal güvenliğimizden taviz veremeyiz.’

İleriki sürece atıf yapılarak da şu ifadeye yer verildi; ‘Türkiye’nin F-35 programına katılmak için 1,4 milyar dolar ödediği belirtildiğinden, Cumhurbaşkanı Erdoğan nakit para, planlanan F-35 sevkiyatı, yeni F-16 sevkiyatı ve mevcut F-16’lar için modernizasyon ekipmanı şeklinde bu paranın tazmin edilmesini amaçlıyor.’ Mektupta, ‘Bu planların ilerlemesi halinde Kongre’nin bu planları engellemek için ortak bir tavır sergileyeceğinden emin olmakla birlikte ABD’nin Türkiye’ye gelişmiş ekipman transfer etme lüksü yoktur.’ ifadesi de kullanılıyor.”